Wiadomości

Chongqing pod czujnym okiem kamer

Mega-miasto Chongqing w południowo-zachodnich Chinach planuje zbudowanie systemu monitorowania za – bagatela – 2,6 miliarda dolarów. Będzie to największy na świecie system monitoringu, którego jednym z elementów będzie 500 000 kamer zainstalowanych na terenie całej metropolii.

Szef policji z Chongqing, Wang Zhijun, powiedział, że system będzie największą instalacją monitoringową na świecie od czasów 11 września i ataku na World Trade Center (???).

Nowy system będzie po wielokroć większy od dotychczasowego lidera w tej kategorii, czyli monitoringu Urunqi, stolicy prowincji Xinjiang. W tamtym mieście zainstalowano 40 000 kamer tuż po stłumieniu rozruchów o charakterze etnicznym targającym miastem w 2008 roku.

Pół miliona kamer zostanie zainstalowanych w Chongqing w przyszłym roku, głównie dla celów prewencyjnych, aby ograniczyć przestępczość, która jest wielkim problemem największego miasta Chin.

Inną funkcją systemu będzie zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpożarowego i medycznego 30 milionowej społeczności miasta. Kamery i komputerowy system sterujący pozwolą na kierowanie służb pożarowych i medycznych w bardzo krótkim czasie do miejsc wymagających ich interwencji.

Idea stworzenia tak wielkiego systemu monitoringu ma swoje źródło w skandalu sprzed 2 lat, kiedy to okazało się, że najważniejsze osoby w mieście współtworzą przestępcze podziemie mega-miasta. Skala procederu zaszokowała zarówno obywateli ChRL jak i władze Państwa Środka. Do dzisiaj Chongqing jest miejscem pod specjalnym nadzorem. Ale czy kamery na ulicach nie dopuszczą, aby mafia z Chongqing nie odrodziła się nigdy więcej? Wątpliwe. Nie przez przypadek organizacje przestępcze i ich działalność zwane są przestępczym podziemiem. W podziemiu zazwyczaj jest bardzo ciemno. kamery w ciemnościach nie sprawdzają się…

Źródło: China.org

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button