Wiadomości

ChRL : 2 miliony cybercenzorów w akcji

Jak informuje CNN, liczba funkcjonariuszy państwowych ChRL zaangażowanych w kontrolę chińskiej cyberprzestrzeni przekroczyła właśnie 2 miliony osób. Tymczasem według oficjalnych statystyk chińskich Ludowa Armia Ludowo-Wyzwoleńcza liczy 1,5 miliona żołnierzy. Zatem liczba urzędników zaangażowanych w kontrolę "wolności w sieci" w Chinach już o pół miliona przewyższa siły armii broniących granic tego ogromnego kraju. Wniosek jest prosty: władze w Pekinie uznają niezależny internet za poważniejsze wyzwanie niż jakiekolwiek napięcia z sąsiadami bliskimi i dalekimi.

Urzędnicy państwowi kontrolujący treści upubliczniane w chińskim internecie oficjalnie nazywani są analitykami opinii publicznej. Analityków takich zatrudnia departament propagandy Komunistycznej Partii Chin, ale takze wielkie państwowe media działające również w sieci jak People's Daily, czy CCTV. Jak uważa David Badursky szef wydawanego przez Uniwersytet Hong Kongu "China Media Project" projekt kontroli internetu jest znacznie bardziej złożonym i kosztownym zadaniem niż na przykład budowa Zapory Trzech Przełomów. Tylko w chińskim odpowiedniku Twittera, czyli Weibo aktywnie działa 500 milionów kont.

Do kontroli treści w cyberprzestrzeni wykorzystuje się specjalne narzędzia, specjalistyczne oprogramowanie pozwalające funkcjonariuszom cenzury śledzić kluczowe słowa lub frazy, na które władze centralne patrzą w danym momencie nieprzychylnym okiem. Analityk jest w stanie wyłuskać z masy notek, komentarzy i wpisów te niepożądane, sprawdzić, czy te konkretne treści zostały przesłane dalej, lub skomentowane. Jesli liczba komentarzy i przekazań przekracza ustaloną liczbę system daje sygnał alarmowy. Analityk w krótkim czasie generuje odpowiedni raport i przekazuje go dalej celem uzyskania instrukcji co do dalszego postepowania. Zazwyczaj dalsze postępowanie polega na usunięciu z sieci wpisów, komentarzy i innych śladów zaistnienie nieprawomyślnych tekstów lub obrazów. Na to również pozwala odpowiednie oprogramowanie.

Źródło: CNN

 

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button