Wiadomości

ChRL: Nowe narzędzia dla chińskiego SWAT

Jak informuje The Global Times, codziennik o charakterze tabloidu będący podorganem Dziennika Ludowego, oficjalnego organu Chińskiej Partii Komunistycznej, chińskie oddziały SWAT otrzymały zadanie przetestowania nowego rodzaju sprzętu do obezwładniania niebezpiecznych, agresywnych indywiduów. Potrzebowałem dwóch dni, żeby tą wiadomość przyswoić bez niedowierzania.

Skąd taka reakcja ma? Z wielu powodów.

Po pierwsze primo wynalazek chiński zwany "policyjnym widelcem" jest śmieszny. W sensie, że groteskowy. Kojarzy mi się bowiem z obrazkami (przeczytane ksiązki, obejrzane filmy, stare ryciny) przedstawiającymi średniowieczne zmagania piechurów z konnymi, albo odpór obrońców murów zamkowych na atak zbrojnych w miecze, topory, pały i drabiny wrogów. To zaiste zabawne, aby publicznie chwalić się wynalazkiem liczącym sobie jakieś 700-800 lat. Jeśli nie więcej.

Po drugie primo sprawa "policyjnego widelca" rzuca wątpliwej barwy światło na kwestię chińskiej wynalazczości. Są tacy, to nie żart, dla których ChRL jest światowym liderem w ilości zgłaszanych każdego roku wynalazków. Sami Chińczycy narzekają jednak, że ilość nie szła i nie idzie w jakość. Pewnie dlatego głównym zadaniem służb wywiadowczych ChRL jest działanie w obszarze szpiegostwa przemysłowego (nie licząc rzecz jasna kontroli włąsnych obywateli).

Po trzecie primo "policyjny widelec" jest kolejnym przykładem specyficznego rozwiązywania problemów przez mieszkańców ChRL, czyli Chińczyków Ludowych. Urządzenie przekazane chińskiemu SWAT jest reakcją – jak pisze The Global Times – na rosnącą ilość przypadków pojawiania się w Chinach osób dokonujących ataków przy użyciu noży, czy maczet. "Widelec" ma pozwolić obezwładnić napastnika z pewnej odległości bez narażania się na odniesienie ran. Hmmmm…. Jak zapytał w komentarzu jeden z chińskich internautów: "A co jeśli napastnik rzuci tym cholernym nożem?"

Tego wynalazcy nie przewidzieli. Czyż to nie zabawne?

Jak to możliwe, że w kraju, w którym porzed wiekami wymyślono takie gry jak "go" funkcjonują obecnie takie jednostki, które wymyślają beznadziejne "policyjne noże" i takie, które to ogłaszają publicznie w jednym z największych państwowych dzienników? A może to jakaś prowokacja i specyficzne działanie wywrotowe?

Nie. Jestem przekonany, że to na serio. Na bardzo serio.

L.Ś., źródło: The Global Times

 

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button