Wiadomości

ChRL: Plan oszczędnościowy – kolejny krok

Jak podaje dzisiaj agencja Xinhua, Rada Państwa ChRL wraz z Biurem Politycznym Komitetu Centralnego KPCh podjęły jednomyślną decyzję o wprowadzeniu z dniem dzisiejszym zakazu wznoszenia budynków urzędowych w Chinach Ludowych na okres 5 lat. To kolejny krok administracji prezydenta Xi Jinpinga mający na celu poskromienie aparatczyków partyjnych czerpiących garściami z chińskiego cudu gospodarczego.

Wyraźną wskazówką co do interpretacji nowego posunięcia Xi Jinpinga jest fragment rozporządzenia mówiący o tym, że rządy lokalne mają zakaz przyjmowania jakiejkolwiek pomocy ze strony prywatnych przedsiębiorstw chętnych do wsparcia projektów budowy, przebudowy, czy nawet remontu, lub odświeżenia istniejących budynków rządowych. W ciągu najbliższych 5 lat urzędnicy państwoi (czytaj partyjni) pogodzić się będą musieli ze standardem osiągnietym do dnia wczorajszego. Rozporządzenie dzisiejsze definitywnie odsuwa poprawę warunków ciężkiej pracy członków partii rządzącej co najmniej na 5 lat.

Decyzja o wprowadzeniu zakazu została "podjęta w zgodzie z krajową kampanią oszczędności" – poinformowała agencja Xinhua. Zakaz obejmuje również budowę "drogich konstrukcji", które miałyby służyć jako centra szkoleniowe lub hotele dla urzędników. Dyrektywa surowo zabrania też „budowy, zakupu i powiększania kompleksów biurowych pod pozorem prowadzenia remontów czy planowania przestrzeni miejskiej” – podała chińska agencja, dodając, że niektóre budynki rządowe, powstałe z pogwałceniem przepisów, nadszarpnęły wizerunek rządzącej Komunistycznej Partii Chin (KPCh) i wywołały dezaprobatę społeczeństwa.

Zachodnie media zwracają uwagę, że wokół kosztownych projektów tego typu, realizowanych często w biednych regionach w głębi kraju, wielokrotnie wybuchały w ostatnich latach skandale. Lokalne władze niektórych miejscowości wykorzystywały fundusze przeznaczone na walkę z ubóstwem lub łagodzenie skutków klęsk żywiołowych na budowę kompleksów rządowych przypominających czasem wysokiej klasy ośrodki wypoczynkowe.

Walka z korupcją i ekstrawagancją urzędników państwowych stała się kluczowym elementem polityki prezydenta Xi Jinpinga. KPCh pod przywództwem Xi prowadzi kampanię oszczędnościową na wielu płaszczyznach, od zasad użytkowania rządowych samochodów po listę dań serwowanych na rządowych bankietach. W związku z oszczędnościami rządu m.in. spadły rynkowe ceny luksusowych alkoholi, a część superdrogich restauracji obsługujących dotąd głównie urzędników zbankrutowała.

Według niektórych obserwatorów skutki kampanii mogą być jednak krótkotrwałe, a po okresie wzmożonej kontroli sytuacja może wrócić do poprzedniego stanu. Zdaniem wielu ekspertów korupcji nie da się wyeliminować bez odważnych reform politycznych zmierzających do demokratyzacji kraju, a na takie nie można w najbliższym czasie liczyć, gdyż partia nie będzie skłonna podzielić się władzą.

Podobne zarządzenia, mające na celu powstrzymanie konstrukcji ekstrawaganckich budynków rządowych wydawane przez chińskie władze, w przeszłości odnosiły niewielki skutek – przypomniał hongkoński dziennik "South China Morning Post".

Źródło: SCMP, Xinhua, beta.chiny24.com

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button