Wiadomości

Chrześcijanie aresztowani za próbę świętowania Wielkanocy

PEKIN – Chińska policja zatrzymała w stolicy Chin kilkudziesięciu chrześcijan należących do nieuznawanego przez władze protestanckiego zgromadzenia, Kościoła Shouwang, kiedy próbowali zebrać się, by na jednym z placów w uniwersyteckiej dzielnicy miasta odprawić wielkanocną mszę.

Jak podkreśla Reuters dziesiątki milionów chrześcijan w całych Chinach bez przeszkód uczestniczyły w mszach wielkanocnych. Policjanci nie pozwolili jednak zebrać się wiernym – należącym do nieoficjalnego zgromadzenia – którzy trzy tygodnie temu, w czasie akcji przeciwko dysydentom, zostali eksmitowani z miejsca wynajmowanego przez nich dotychczas na modlitwy. Od tamtego czasu co tydzień próbują się oni spotykać na placu w Pekinie. Przywódcy zgromadzenia zapewniają, że nie mają motywów politycznych i chcą jedynie znaleźć stałe miejsce do modlitw dla około tysiąca jego członków.

Sytuacja chrześcijan w Chinach jest problemem złożonym. Pekin w 1951 r. zmusił katolików do zerwania więzi z Watykanem i zezwolił wyłącznie na działalność Kościoła katolickiego lojalnego wobec władz. To samo dotyczy kościołów protestanckich. Prawo działania na terenie ChRL mają wyłącznie te, które uznały zwierzchność Pekinu, polegającą między innymi na powoływaniu biskupów i wyższych duchownych.

 Miliony Chińczyków zdecydowały się pozostać w nielegalnych strukturach. Takie "domowe kościoły" są nękane przez władze. Szacuje się, że do nieoficjalnych kościołów w Chinach należy co najmniej 60 mln wiernych, a do kościoła oficjalnego około 20 mln.


Źródło: Reuters, PAP

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button