Wiadomości

Co przyniesie polskim portom wizyta ministra Nowaka w Chinach?

Jak informuje dzisiaj portal gospodarkamorska.pl w trakcie oficjalnej wizyty, jaką minister transportu Sławomir Nowak odbył między 23 a 28 lipca w Chińskiej Republice Ludowej, minister wziął m.in. udział w konferencji „Rozwój współpracy logistycznej między Polską i Chinami”, w której uczestniczyli przedstawiciele ponad stu przedsiębiorstw chińskich oraz kierownictwo polskich przedsiębiorstw z sektora morskiego. W składzie polskiej delegacji znaleźli się przedstawiciele firm z sektora transportu morskiego – polskich portów morskich: Portu Gdańsk, Portu Gdynia oraz Portu Szczecin-Świnoujście, a także Terminala Kontenerowego DCT Gdańsk oraz Chińsko-Polskiego Towarzystwa Okrętowego w Szanghaju „Chipolbrok”.

Minister Nowak rozmawiał również z przedstawicielami chińskiego biznesu, w tym z władzami największego portu kontenerowego świata Yangshan, dyrektorem generalnym Tan Bing z firmy Cosco Shipping Line & Cosco Freight Forwarding Company oraz wiceprezesem China Shipping Line Zhao Hongzhou. Głównym tematem rozmów była współpraca tych firm z Polską oraz możliwość ewentualnych inwestycji w portach morskich. (…).
 
Minister Nowak rozmawiał także z prezesem Cosco, Wei Jiafu, co stanowiło ciąg dalszy spotkań z przedstawicielami firm wchodzących w skład Grupy Cosco. Odbyły się również rozmowy z prezesami i dyrektorami generalnymi China Communication Construction – największej firmy zajmującej się w Chinach budową portów, dróg, mostów i infrastruktury kolejowej, oraz jej filii – China Harbour Engineering Company.

Jednym z najważniejszych spotkań podczas wizyty w Chinach była rozmowa z wiceministrem transportu ChRL, Weng Mengyong. Rozmawiano o możliwości polsko-chińskich inwestycji infrastrukturalnych w portach morskich i logistyce lądowej. W rozmowach tych ministrowi towarzyszyli przedstawiciele polskich portów oraz polsko-chińskiego przedsiębiorstwa Chipolbrok.

Czy rozmowy przedstawicieli rządu przyniosły jakieś wiążące decyzje dotyczące inwestycji?

Mikołaj Karpiński, rzecznik Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zastrzega, że „ze względu na, między innymi, tajemnicę handlową, nie możemy przedstawiać informacji odnośnie rozmów pomiędzy przedstawicielami polskich i chińskich spółek”.

– Jesienią spodziewamy się wizyty strony chińskiej. Rozmowy na poziomie Ministerstw są dość ogólne, teraz będziemy rozmawiać bardziej szczegółowo. Terminal DCT jest żywo zainteresowany współpracą z Cosco – mówił nam wcześniej Janusz Kasprowicz, rzecznik portu w Gdańsku. Rozmowy mają dotyczyć współpracy gdańskiego terminala kontenerowego DCT z armatorem Cosco.

Przedstawiciele Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście w trakcie spotkań zaprezentowali możliwości rozwojowe i inwestycyjne portów w Szczecinie i Świnoujściu. (…).
 
– Rozmowy miały w większości charakter ogólny – przyznaje Bierdzińska, dodaje jednak: – W najbliższym czasie Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście spodziewa się przyjazdu jednego z chińskich przedsiębiorców oraz przygotuje i skieruje szczegółową ofertę rozwojowo-inwestycyjną do partnerów strony chińskiej.

Władze portu w Gdyni w informacji prasowej dotyczącej wizyty w Chinach napisały ogólnikowo: "Przedstawione prezentacje spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony chińskich przedsiębiorców i należy spodziewać się kontynuacji nawiązanego podczas wizyty w Chinach dialogu."

Wiadomo, że rozmowy na szczeblu minsterialnym nie będą obfitować w szczegóły dotyczące konkretnych inwestycji. Te poznamy zapewne po jesiennych rewizytach przedstawicieli chińskich firm w Polsce.

Ogólnie, ogólnikowo, przygotujemy, postaramy się, mamy nadzieję… Buee. Jesteśmy mistrzami świata w dziedzinie dobrych zamiarów, z których próżno oczekiwać konkretów.

Źródło: gospodarkamorska.pl

 

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button