TechnologieWiadomości

Cosco buduje elektryczne kontenerowce śródlądowe z napędem bateryjnym

W ramach działań mających na celu przyspieszenie rozwoju żeglugi elektrycznej i technologii akumulatorów do napędu statków, chińska firma Cosco Shipping zbuduje i będzie eksploatować dwa elektryczne kontenerowce o pojemności 700 TEU. Statki, które mają być dostarczone pod koniec 2023 r. będą operować na rzece Jangcy. Jednostki te nazywane są pierwszymi w Chinach “zielonymi, bezemisyjnymi inteligentnymi statkami pilotażowymi”.

Firma Cosco ogłosiła, że zamówienie na budowę o wartości 18,4 mln USD zostało podpisane 18 marca podczas ceremonii, w której wzięło udział 51 firm i instytucji. Dwa statki zostaną zbudowane w stoczni Cosco Shipping w Yangzhou. Każdy z nich będzie miał długość 120 metrów, szerokość 23,5 metra i zanurzenie ok. 5,5 metra. Pierwszy statek zostanie oddany armatorowi w październiku 2023 r., zaś kolejny dwa miesiące później. Będą one obsługiwane przez Shanghai Pan Asia Shipping, spółkę zależną Cosco, a poruszać się będą na rzece Jangcy pomiędzy Szanghajem a Wuhan, co stanowi dystans ponad 600 mil morskich.

 Cosco Shipping Development prowadzi badania mające na celu opracowanie systemu zasilania statków. Będą one korzystać z kontenerowych akumulatorów o pojemności 50 000 kWh, ładowanych z lądu. Firma Cosco twierdzi, że projekt ten zwiększy jej możliwości w zakresie rozwoju i produkcji kontenerowych baterii morskich typu box, które będą miały wielkość kontenera 20-stopowego. Każdy statek będzie korzystał z 36 takich akumulatorów, a Cosco przewiduje stworzenie sieci stacji ładowania i magazynów wymiany akumulatorów wzdłuż rzeki.

Oprócz wykorzystania energii z akumulatorów, statki zostaną wyposażone w nowe, inteligentne technologie. Oprócz systemów monitorujących pracę i konserwację statków, technologia będzie wspomagać nawigację, a system wizualny będzie monitorować kanał żeglugowy i ostrzegać o niebezpieczeństwach.

Firma spodziewa się, że dzięki rozwojowi i eksploatacji kontenerowców zgromadzi doświadczenie, które będzie można wykorzystać do dalszego rozwoju statków z napędem elektrycznym. Celem jest pełna elektryfikacja Jangcy i rozszerzenie działalności na inne szlaki śródlądowe, w tym rzekę Perłową, Zatokę Bohai i północne Chiny.

Chiny rozwijają swoje kompetencje w zakresie żeglugi elektrycznej. W ramach osobnego projektu uruchomiły największy elektryczny rzeczny statek wycieczkowy. Ukończony na początku 2022 r. statek Three Georges 1 jest zasilany baterią o mocy 7 500 kWh i pływa w rejonie Tamy Trzech Przełomów. Po wstępnych próbach statek ma wejść do eksploatacji w kwietniu 2022 roku.

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2022 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button