Wiadomości

“Czerwona kultura” lekiem na choroby psychiczne

CHONGQING – Jak informuje w dzisiejszym wydaniu China Daily, oficjalny chiński dziennik anglojęzyczny, w jednym ze szpitali psychiatrycznych w Chongqing odkryto, że ideologia komunistyczna pomaga pacjentom cierpiącym na choroby psychiczne szybciej wrócić do zdrowia. I nie jest to primaaprilisowy żart. To poważna informacja w poważnym państwowym medium. Przypominam, że mamy rok 2011, XXI wiek….
Ściany jednego z oddziałów Szpitala Centralnego w Chongqing przyozdobiono ikonami bohaterów rewolucyjnych i znaczną ilością czerwonego płótna. Z olbrzymich obrazów dumnie spogląda na kuracjuszy pozdrawiający tłumy Mao Zedong. Na szpitalnym dziedzińcu, ustawiono portret towarzysza Lei Fenga, który został pośmiertnie wyniesiony przez Partię na rewolucyjne ołtarze i dotąd funkcjonuje jako symbol altruizmu, odwagi i bezgranicznego poświęcenia Partii i ludowi.

W pokojach kuracjuszy wiszą dziesiątki zdjęć z “komunistycznych pekińskich oper”, które zostały podczas “rewolucji kulturalnej” (lata 1966-1976) uznane za jedyną poprawną formę sztuki, a które stały się później symbolem epoki.

Pracownik szpitala, człowiek o nazwisku Tan, powiedział, że z tych komunistycznych rekwizytów korzysta się w celu “pokrzepienia serc pacjentów, utrzymania ich w dobrym samopoczuciu i przekonaniu, że niebawem wrócą do zdrowia”.

Tan dodał, że “terapia lekowa daje lepsze efekty w połączeniu z ideologiczną”.

Na stronie internetowej placówki widnieje wielki napis “Disneyland wśród klinik psychiatrycznych”.

Bajecznie….

Źródło: China Daily, opracował: m.p., l.s.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button