Wiadomości

Czterolatka za kierownicą

W Jinang w prowincji Shandong gwałtownie obniża się średni wiek, w którym młodzi kierowcy siadają za kółko. Policja zatrzymała ostatnio pojazd, którym kierowała… czterolatka. Rodzice posadzili dziecko na siedzeniu kierowcy i pozwolili mu wjechać samochodem na obwodnicę.


Okazuje się, że władze nie mają podstawy prawnej, by ukarać w takiej sytuacji rodziców dziecka, którzy nagrali nawet roześmianą małą w akcji. Dziewczynka nie tylko prowadziła samochód, ale kilka razy udało jej się nawet wyprzedzić jadące wolniej pojazdy. Na sporządzonym przez rodziców materiale filmowym widać wykrzywione grymasem niedowierzania i przerażenia twarze innych uczestników ruchu.

Dziewczynka kierowała samochodem przez niecałe dwie minuty, ale nie ulega wątpliwości, że stworzyła poważne zagrożenie na drodze. W jednym momencie dokładnie widać, jak nieomal dochodzi do wypadku, kiedy mała nie zatrzymała się na światłach i przejechała na czerwonym świetle przez ruchliwe skrzyżowanie.

W czasie nagrywania filmiku ojciec dziecka siedział za nią bez zapiętych pasów, a matka zajmowała przednie siedzenie pasażera. Pedały sprzęgła, gazu i hamulca zmodyfikowane zostały tak, by dziecko było w stanie ich dosięgnąć.

Zgodnie z obowiązującym w Chinach prawem, dzieciom nie wolno prowadzić pojazdów silnikowych, ale też nie można obciążyć mandatem obywatela, który nie ukończył 14 roku życia. Policjanci mogli jedynie udzielić dziecku pouczenia i obciążyć rodziców kosztami w razie wypadku.

 

Źródło: weirdasianews 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button