Wiadomości

Dalai Lama “wilk w sukni mnicha”

PEKIN – Szef tybetańskiej Komunistycznej Partii Chin, Zhang Qingli, powtórzył w poniedziałek, że Dalai Lama jest wilkiem w mnisiej sukience i ponownie obwinił Dalai Lamę i “jego klikę” za próbę oderwania Tybetu od Chin.

Znang powiedział reporterom podczas przerwy w sesji obecnie trwającego zjazdu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, że nazwał tak Dalai Lamę po rozruchach, które miały miejsce 14 marca 2008 roku w Lhasie. Wierzy osobiście, że Lama jest żyjącym Buddą, ale czyni rzeczy, które są znacznie poniżej jego pozycji i godności.

Zhang oskarżył Dalai Lamę o podburzanie do niepokojów, w wyniku których 18 osób straciło życie, a 400 zostało poważnie rannych.

Szef tybetańskiej KPCh powiedział, że opisując Dalai Lamę zacytował właściwie premiera Zhou Enlai, który użył takiego określenia po stłumieniu zbrojnej rebelii w Tybecie w 1959 roku. Po upadku powstania Dalai Lama zbiegł do Indii wraz z grupą swoich zwolenników, gdzie utworzył tybetański rząd na uchodźstwie.

Użyłem słów premiera Zhou, aby pokazać dwulicowość tego człowieka i zagwarantować prawidłowe  zrozumienie tego faktu przez społeczeństwo – stwierdził sekretarz z Tybetu.

Zhang porównał również Dalai Lamę do Rebiyi Kadeer, Uygurskiej separatystki – jak ją nazwał Zhang – i liderki Światowego Kongresu Uygurów: Rebiya jest kurą domową, która wykorzystuje nielegalnie zdobyty majątek do wspierania separatystów. Ta kobieta nie ma żadnego wsparcia wśród naszego społeczeństwa, powiedział. Z kolei Dalai jest secesjonistą, który wykorzystuje religię, żeby ogłupić prostych wyznawców.

Zhang Qingli wyznał, że w ciągu 5 lat pracy w Tybecie rok 2008 był najcięższy.  Ale ten czas na szczęście minął.  Zhang uważa, że Tybetańczycy są świadomi, że jedność i stabilizacja są dla nich szczęśliwym zrządzeniem losu, a separacja może przynieść jedynie katastrofę. Dlatego też sytuacja w Tybecie jest obecnie absolutnie stabilna.

Ciekawe, że podobne oświadczenia krążyły w oficjalnych chińskich mediach przez co najmniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem obecnej sesji chińskiego parlamentu. Mówi się, że historia powtarzana po wielokroć staje się wreszcie prawda obiektywną. Czyżby i w tym przypadku było podobnie…?


Źródło: China Daily, China.or, SCMP

….

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button