Wiadomości

Dalsze pogorszenie warunków w chińskim sektorze przemysłowym

HSBC i Markit Economics opublikowały wczoraj ostateczne dane PMI dla chińskiego sektora przemysłowego za kwiecień. Wskaźnik HSBC PMI Chińskiego Sektora Przemysłowego ukształtował się w minionym miesiącu na poziomie 49,3, o 1 punkt wyższym niż w marcu (48,3).

Wartość tego wskaźnika nadal jednak pozostaje poniżej poziomu 50 punktów, sygnalizując pogorszenie warunków w tym sektorze. Wstępny kwietniowy odczyt tego wskaźnika (opublikowany 23 kwietnia 2012) wyniósł 49,1.

Komentując finalne kwietniowe dane PMI dla Chin, Hongbin Qu, główny ekonomista HSBC ds. Chin, powiedział:
"Wyższy niż wstępne dane finalny odczyt wskaźnika PMI w kwietniu potwierdza stabilizację tempa spowolnienia gospodarczego w Chinach. Stopa wzrostu PKB na poziomie 8,1% rok do roku może okazać się cyklicznym dołkiem. W miarę jak zastosowane już środki łagodzące zaczną działać, a kolejne działania zostaną uruchomione i wobec dostosowawczych perspektyw inflacyjnych, oczekujemy, że w drugiej połowie wzrost chińskiego PKB ulegnie odbiciu i przyspieszy do ponad 8,5% w drugiej połowie roku".

Przypomnę: Wskaźnik PMI to mówiąc w uproszczeniu informacja zwrotna od kupców i zaopatrzeniowców kilkuset dużych firm z różnych branż informujących okresowo o poziomach zakupów surowców, materiałów i komponentów dla potrzeb swoich firm. Czym większe zakupy i wynikające z nich zapasy, tym większe otrzymane zamówienia od klientów, tym większe planowane produkcje. Spadający poziom zapasów oznacza malejące plany dotyczące produkcji, a więc i wielkości otrzymywanych zamówień.
 

Źródło:  HSBC Bank Polska S.A.

Show More

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button