Wiadomości

Dawcy spermy w Chinach

PEKIN / SZANGHAJ – Wprawdzie rośnie w Chinach liczba mężczyzn gotowych stać się krwiodawcami, ale ogromna większość tych potencjalnych krwiodawców nie byłaby w stanie pomyśleć bez wstydu o staniu się dawcami nasienia. Chińskie banki spermy mają w związku z tym poważne problemy, żeby znaleźć odpowiednich dawców.

Instrukcje Ministerstwa Zdrowia są niezwykle proste: dawcą spermy w Chinach może być mężczyzna w wieku pomiędzy 22 a 45 lat. Dawcą można być tylko jeden raz w życiu. Homoseksualiści i obcokrajowcy nie mogą być dawcami. Chińskie banki spermy starają się nakłonić do współpracy mężczyzn pochodzących z mniejszości etnicznych, a szczególnie zależy im na dawcach o wzroście wyższym niż 170 centymetrów.

Potencjalny dawca musi odwiedzić bank spermy trzy razy w ramach wstępnych testów, podczas których badana jest wszechstronnie krew ochotników, jak również oceniane są próbki ich nasienia. Po pozytywnym przejściu tego etapu dawca odwiedza bank 10 do 15 razy (w zależności od jakości nasienia), aby oddać kolejne “próbki”.

Pomimo różnych form zachęty do banków spermy zgłasza się niewystarczająca ilość dawców.  W związku z tym w chińskiej sieci pojawiła się informacja – reportaż z szanghajskiego banku nasienia. Wedle  tej informacji bank spermy w Szanghaju postanowił odejść nieco od zaleceń Ministerstwa Zdrowia i uatrakcyjnić procedury, tak aby przyciągnąć jak największą ilość potencjalnych dawców. Otóż szanghajski bank ma płacić każdemu dawcy spełniającymi warunki 30 dolarów za każdą wizytę celem oddania próbki nasienia. A próbka ta będzie pobierana przez wysoko wykwalifikowane asystentki, które mają zdbać o komfort dawców, jak również o bezpieczeństwo próbek. Management banku spermy wyraził zgodę na wykonanie kilku zdjęć w celach promocyjnych.

Ku rozczarowaniu tysięcy ochotników, którzy w krótkim czasie zgłosili się do banku spermy w Szanghaju, okazało się, że tak jak w przypadku krwiodawstwa oddawanie nasienia jest honorowe, a odbywa się w izolatkach, w absolutnej samotności. Zdjęcia zaś pochodziły z wesołego filmu japońskiego dla marzycieli.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button