Wiadomości

Demonstracje w Dalian: efekt uboczny tajfunu “Muifa”

DALIAN – W zeszłym tygodniu tropikalny tajfun o nazwie "Muifa" przetoczył się nad wybrzeżem Chińskiej Republiki Ludowej. W związku z nim ewakuowano ponad 312 tysięcy osób z zagrożonych rejonów Chin. Kiedy tajfun oddalił się od nadmorskiego Dalian, mieszkańcy miasta spontanicznie zaczęli demonstrować żądając zamknięcia miejscowej fabryki chemikaliów. W demonstracjach wzięło udział od 15 do 50 tysięcy Daliańczyków.

"Muifa" uderzył w wybrzeża w okolicy Dalian już nieco osłabiony wędrówką znad Oceanu Spokojnego, pomimo to huragan był jednak tak silny, że fale przez niego wywołane zerwały falochrony chroniące Dalian w co najmniej 2 miejscach. Fale wdarły się niebezpiecznie blisko terenów zajmowanych przez wielką fabrykę chemikaliów Fujia Chemical Plant będącą jedną z największych w Chinach producentem paraxylenu (PX), bardzo toksycznej substancji, podstawowego składnika wielu tkanin syntetycznych. Tuż po przejściu tajfunu w zeszły piątek w mieście zaczęły krążyć pogłoski o tym jakoby w wyniku sztormu uległy uszkodzeniu instalacje w Fujia Chemical Plant, z których nastąpił wyciek PX, zagrażając zdrowiu i życiu mieszkańców Dalian.

Pomimo oficjalnego komunikatu o tym, że do żadnej awarii w zakładzie nie doszło, w sobotę w centrum Dalian, przed budynkiem władz lokalnych zaczął zbierać się tłum ludzi, którzy w pewnym momencie śpiewając hymn narodowy ChRL zaczęli przemierzać ulice miasta, co sprzyjało dołączaniu się do demonstracji coraz to nowych osób. Wezwane na pomoc siły policyjne nie przeprowadziły żadnej akcji mającej na celu rozproszenie demonstrantów. Wreszcie w niedzielę przewodniczący władz miasta Dalian Tang Jun publicznie obiecał, że zakład produkujący niebezpieczne substancje zostanie natychmiast zamknięty, a następnie przeniesiony w inne miejsce. Wkrótce potem władze miasta oraz lokalny komitet KPCh wydały wspólne oświadczenie potwierdzające słowa Tang Juna. Oświadczenie to zostało przyjęte przez większość demonstrantów, którzy rozeszli się w przeważającej części do domów.

Dzisiaj już wiadomo, że oświadczenie lokalnych władz nie przyniosło żadnych konkretnych efektów. Fujia Chemical Plant pracuje od wtorku w normalnym rytmie. Jest to zakład produkujący rocznie 700 tysięcy ton PX i przynoszący miastu ponad 2 miliardy yuanów (ponad 1 miliard złotych) w formie podatków. Trudno domniemać, aby miasto tak łatwo zrezygnowało z tak dobrego płatnika. Nawet jeśli mieszkańcom nie jest to w smak. Biznes to biznes, nieprawdaż?

Źródło: Want China Times, beta.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button