TechnologieWiadomości

DiDi – chiński Uber – zalegalizowany

 

 

W miniony czwartek firma DiDi Chuxing zarejestrowana w Tianjin uzyskała pierwszą w Chinach licencję na prowadzenie działalności polegającej na internetowym kojarzeniu pasażerów z nielicencjonowanymi kierowcami samochodów poprzez aplikację mobilną. W ten sposób władze uznały chiński odpowiednik amerykańskiego Ubera za w pełni legalną formę działalności gospodarczej w ChRL.

DiDi Chuxing jest największą w Chinach firmą świadczącą usługi internetowego pośredniczenia w wynajmowaniu samochodów do przejazdów osobowych. Jednym z najważniejszych filarów firmy są…taksówkarze. W przeciwieństwie do taksówkarzy europejskich chińscy kierowcy natychmiast odkryli zalety i przewagi bezpośredniej komunikacji z klientami poprzez aplikacje mobilne ponad wystawaniem na postojach, czy krążeniem po ulicach w poszukiwaniu kolejnych pasażerów.

DiDi zarejestrowana została w 2012 roku i wprowadziła do Chin model biznesowy „zapożyczony” od wspomnianego Ubera, ale skoncentrowany właśnie na kierowcach taksówek. Pierwotna nazwa firmy Didi Dache(嘀嘀打车)– oznacza bowiem „Bip, bip, wezwij taksówkę”. Dzisiaj DiDi działa na wielu polach:

Taxi: 1,8 miliona kierowców działających w 380 miastach Chin;

Samochody prywatne: działa w 400 miastach; .

Auto-stop (Social Ridesharing): 2,2 miliona przewozów dziennie w miastach i pomiędzy miastami;

Kierowcy do wynajęcia: działa w 200 miastach, 500 tysięcy kursów dziennie;

Rozwiązania B2B: współpraca z około 30 tysiącami chińskich firm;

Jazdy testowe: współpraca z ponad 200 firmami chińskimi montującymi i konstruującymi samochody;

Wynajem aut: współpraca z istniejącymi firmami z tego sektora wspartymi potencjałem internetowym DiDi;

Didi Bus: Przewozy autobusowe – ponad 1500 kursów autobusów zapewniających codzienny dojazd do pracy ponad 0,5 miliona osób; W 2018 roku DiDi ma przewozić autobusami 30 milionów osób każdego dnia.

DiDi Minibus: Serwis uruchomiony w grudniu 2016 roku polegający na łączeniu dużych hubów transportu publicznego (dworce autobusowe z kolejowymi, te z lotniskami, etc.) w miejscach pozbawionych na przykład stacji metra;

W ciągu zaledwie 5 lat swojej działalności DiDi przejęła większość konkurentów łącznie z amerykańskim Uberem, któremu udało się pozyskać 10% chińskiego rynku. O dziwo, wskutek wojny cenowej z DiDi Uber tracił w Chinach ponad miliard dolarów rocznie. To ostatecznie przekonało Amerykanów do sprzedaży chińskiej operacji w zamian za pakiet akcji DiDi. Na dzień dzisiejszy DiDi Chuxing posiada 80% rynku kierowców prywatnych (nielicencjonowanych), oraz 99% rynku kierowców taksówek. A “warsztat pracy” współczesnego taksówkarza w Chinach wygląda tak:

didi china

Dzięki serwisom DiDi Chuxing codziennie w Chinach realizowanych jest ponad 20 milionów samochodowych przewozów pasażerskich.

Tymczasem rozwiązania  ride-hailing/ ride-sharing znalazły się w Polsce na celowniku fiskusa.

Źródło: China Daily, Bloomberg, forsal.pl

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button