Wiadomości

Długie ramię sprawiedliwości

Policja aresztowała poszukiwanego od 12 lat, podejrzanego o rabunek i wymuszenie, byłego sekretarza KPCh, Ye Dongqinga. Okazało się, że od trzech lat pełnił on obowiązki wójta w jednej z wiosek w prowincji Guangdong i że właśnie przygotowywał się do kolejnych wyborów.

12 lat temu policjantom udało się zatrzymać wspólników Ye, którzy szybko zasiedli na ławie oskarżonych i zostali skazani. Ye udało się ukryć w wiosce Qingshui, gdzie w 2008 roku rozpoczął karierę polityczną.

Xiong Tianxiang, jeden ze wspólników Ye, doniósł na niego policji po wyjściu na wolność w 2009 roku.

W maju 1999 roku Xiang, Ye i siedmiu ich wspólników napadło i obrabowało dwóch mężczyzn, którzy wygrali od nich w karty dużą sumę pieniędzy. Napastnicy byli przekonani, że tamci oszukiwali, po czym siłą pozbawili ich wygranej kwoty oraz zmusili do podpisania umowy o pożyczkę na kwotę 80 tysięcy yuanów (około 40 tysięcy złotych).

Do maja 2010 roku policji udało się złapać siedmiu z dziewięciu podejrzanych w sprawie, którzy trafili do więzienia na od trzech do ośmiu lat. Jednego z podejrzanych nie udało się złapać i wciąż jest na wolności.

Co ciekawe, nazwisko Ye nie figurowało na policyjnej liście poszukiwanych. Szef lokalnej policji, Zhang, tłumaczył, że musiało zostać pominięte przez pomyłkę. Inny policjant wysunął przypuszczenie, że powodem niedopatrzenia są częste zmiany personalne w szeregach policji.

Źródło: China Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Check Also
Close
Back to top button