Wiadomości

Dom “jajo” w Pekinie

PEKIN – Dai Haifei lat 24, świeżo upieczony absolwent architektury z Pekinu, postanowił rozwiązać dręczący go problem wynajmowania mieszkania. W Pekinie za wynajęcie mieszkania trzeba płacić krocie, na co nie stać większości zaczynających karierę zawodową młodych ludzi.Zainspirowany projektem widzianym na 2010 Shanghai Biennale Exhibition, a nazwanym Miejskie Jajo zaprojektował i zbudował kosztem 964 dolarów mobilną kapsułę w kształcie jaja, która służy mu obecnie jako sypialnia. Domek został skonstruowany na bazie bambusowego szkieletu i drewnianej podłogi. “Elewacja” kapsuły jest wykonana z niewielkich toreb jutowych wypełnionych ziemią, w której umieszczono nasiona trawy. Przestrzenie pomiędzy torbami zostały uzupełnione wiórami drewnianymi i mchem. Dai Haifei twierdzi, że trawa, która wkrótce wyrośnie na ziemi zamkniętej w torbach stworzy naturalną warstwę izolującą przed zimnem i przed ciepłem zewnętrznym.

Ponieważ kapsuła osadzona jest na dwóch kołach rowerowych można ją niezwykle łatwo przemieszczać. Młody architekt postanowił umieścić swój domek przed frontem budynku, w którym mieści się pracownia architektoniczna, w której pracuje. Zazwyczaj pracuje do północy, a potem wystarczy mu kilka kroków, żeby wylądować w swojej sypialni, dzięki której może znacząco obniżyć koszty życia w chińskiej stolicy.

Pomysł architekta nie spodobał się władzom miejskim, które poprzez straż miejską wezwały go do usunięcia domku “jajka” z dotychczasowego miejsca postoju i sugerują, że najlepszym rozwiązaniem będzie zniszczenie domku.  Wszystko za sprawą mediów, które zrobiły wokół pomysłu na tyle dużo szumu, że informacja o niecodziennym pomyśle dotarła do władz municypalnych. Dai otrzymał ostrzeżenie, że jeśli nie usunie domku sprzed studia architektonicznego, zostanie obciążony wysoką grzywną. Domek nie może służyć do mieszkania ponieważ powstał i funkcjonuje bez odpowiednich dokumentów i zezwoleń wymaganych dla budynków mieszkalnych.

Architekt stał się osobą sławną, ale zdaje się, że nie będzie miał gdzie mieszkać.

.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button