Wiadomości

Dożywocie dla łapówkarza

CHONGQING – Li Tangtang, były wiceprzewodniczący Autonomicznego Regionu Ningxia został skazany dzisiaj na dożywocie za przyjmowanie korzyści materialnych.

Rejonowy Są Nr 5 w Chongqing uznał dzisiaj Li Tangtanga lat 56, byłego wiceprzewodniczącego Autonomicznego Regionu Ningxia, winnym przyjęcia łapówek w wysokości 7,68 milionów yuanów (około 4 milionów złotych) w latach 1998 – 2009.

Przed objęciem urzędu w Ningxia Li był urzędnikiem państwowym w prowincji Shaanxi przez ponad 30 lat, gdzie zajmował różne stanowiska. Li przyjął według sądu łapówki od 14 osób i firm. Wśród nich byli producenci samochodów oraz firmy deweloperskie, które za pomocą łapówek pozyskiwały przychylność Li Tangtanga podczas publicznych przetargów, przy rozdziale ziemi pod inwestycje, lub w sprawie państwowych kontraktów. Niektórzy spośród oferujących łapówki Li Tangtangowi byli jego krewnymi.

Li Tangtang uniknął kary śmierci tylko dlatego, że przyznał się do winy i zwrócił większość przyjętych łapówek. Przekazał też prawdopodobnie informacje, które pozwoliły prokuraturze dotrzeć do innych urzędników zamieszanych w przestępstwa o charakterze korupcyjnym.

Li jest jednym z 12 wysoko postawionych chińskich urzędników aresztowanych za korupcję w 2009 roku.

 

Źródło: SCMP

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button