WiadomościWiadomości

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (32.2022-38-241/2)

Ekonomia (经济), Biznes (生意)

21 września, po raz 18 w tym roku, dokonano regulacji cen benzyny (od początku 2022 roku 11 razy podwyższano ją, a 7 razy obniżano). Aktualnie cena benzyny E95 to 8,67 RMB/litr (ok . 5,91 PLN/litr), benzyny E92 to 8,15 RMB/litr (ok. 5.56/litr), a oleju napędowego to 7,60 RMB/litr (ok. 5,18 PLN/litr).

Źródło:

Energetyka (精力)

W ciągu pierwszych 8 miesięcy tego roku inwestycje w Chinach w fotowoltaikę wzrosły ponad trzykrotnie (323,8%), a w energetykę termalną o 60,1%. Siłownie słoneczne są już drugim po elektrowniach węglowych źródłem energii w kraju.

Źródło:

Finanse – Banki – Kapitał (财政 – 银行 – 资本)

Ministerstwo Finansów (财政部) poinformowało, że dodatkowy limit emisji specjalnych obligacji władz lokalnych zostanie w pełni wykorzystany w założonym terminie tj. do końca października. W sierpniu rząd podjął decyzję o zwiększeniu wcześniej określonego limitu o dodatkowe 500 mld RMB (ok. 341,27 mld PLN). Uzyskane środki mają być przeznaczone na stabilizację lokalnej ekonomii oraz projekty infrastrukturalne i poprawiające funkcjonowanie życia społeczeństwa. Tak jak w przypadku wszelkich obligacji emitowanych przez rządy lokalne tak i tu emisja papierów i wydatkowanie środków pozyskanych jest ściśle kontrolowane przez właściwe organy centralne.

Źródło:

Kolejny tydzień z rzędu osłabieniu ulega kurs RMB wobec amerykańskiego dolara i innych walut. W dniu 23.09.2022 za 1 dolara płacono 7,1271 RMB/1 USD. Od początku roku chińska waluta osłabiła się o ok. 10% w stosunku do amerykańskiej. Silniejsze osłabienie odnotowano w relacji do euro i japońskiego jena. Istotnym jest fakt, że taka fluktuacja (+/- 10%) nie wykracza poza normę. A słabszy juan to istotny stymulator chińskiego eksportu.

Źródło:

Tydzień na giełdach (证券交易所周)

(19-23.09.2022)

Wykres Zmian w Tygodniu Głównych Indeksów Giełd Chin:

Źródło:

Kultura – Film (文化 – 电影)

Z dniem 1 września br. Państwowa Administracja Radia i Telewizji (国家广播电视总局) wprowadza ujednolicone, nowe logo dla każdej produkcji telewizyjnej w kraju (dramaturgia, seriale itp.). Dotyczy to wszystkich stacji telewizyjnych i radiowych w kraju, które są podległe tej administracji. Logo można użyć po uzyskaniu licencji od tego organu. Numer licencji będzie umieszczany tuż pod logo. Ma to być rodzaj wyróżnienia dla produkcji o jakości uznanej za wysoką przez Państwową Administrację Radia i Telewizji.

Źródło:

Rolnictwo-Wieś (农业-乡村)

W dniu 22.09. br. w trybie natychmiastowym Centrum Bezpieczeństwa Żywności Departamentu Higieny Żywności i Środowiska Hong Kongu (香港特区政府食物环境卫生署食物安全中心) wstrzymało na czas nieokreślony import drobiu oraz jajek z Polski, ze szczególnym uwzględnieniem regionu łódzkiego. Wykryto tam bowiem przypadki zakażeń drobiu “ptasią grypą”, wirusem H5N1.

W okresie od styczna do czerwca br. przez Hong Kong do Chin kontynentalnych zaimportowano z Polski 1420 ton mrożonego mięsa drobiowego oraz 11,71 mln jajek.

Źródło:

Specjalny Region Administracyjny HongKong (中国香港特别行政区)

Hong Kong jest pierwszą metropolią w Chinach, które podjęło decyzję o liberalizacji reguł sanitarnych covid-19 dla osób przybywających tu z zagranicy.

Od 26.09. br.:

  1. przestaje obowiązywać zasada obowiązkowej kwarantanny w hotelu przez 3 dni i potem obserwacji 4 dni. Pozostaje tylko obserwacja stanu zdrowia przez 3 dni (testy). Od razu po wyjściu z lotniska osoba może poruszać się swobodnie, ale musi w swoim smartfonie zainstalować „aplikację zdrowotną” z indywidualnym QR kodem. Osoba taka nie może korzystać z barów i restauracji przez 3 dni;
  2. osoba przybywająca do Hong Kongu musi okazać wynik testu PCR wykonanego nie później niż 24 godziny przed odlotem, wyjazdem do tej metropolii;
  3. zniesiony zostaje dobowy limit osób, które mogą przyjechać do i wyjechać z Hong Kongu;
  4. przylatujący nie będą już musieli czekać na wynik testu jakiemu poddani będą na lotnisku i od razu mogą udać się do hotelu, czy miejsca zamieszkania;
  5. każda osoba przyjeżdzająca musi wykonywać testy antygenowe 2 dnia, 4 i 6 od przylotu (dzień przylotu uznawany jest za dzień zero).

W Hong Kongu odnotowuje się 4000-5000 nowych przypadków zakażeń koronawirusem.

Źródło:

Chiny i Świat (中国和世界)

W trakcie 77 sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych jednym z najbardziej zajętych ministrów spraw zagranicznych uczestniczących w tym wydarzeniu był szef chińskiego MSZ Wang Yi 王毅.

Wang odbył liczne spotkania ze swoimi odpowiednikami z Gabonu, Mali, Sri Lanki, Kiribati, Tajlandii, Australii, Indonezji, USA, Rosji, Indii, Brazylii, Afryki Południowej, Ukrainy, Niemiec, Polski, Węgier, Somali, Portugalii, Gruzji, Serbii, Norwegii, Francji, Wielkiej Brytanii, Argentyny, Wenezueli, Malty, Wysp Salomona, Pakistanu, Kuby, Nikaragui oraz sekretarzami generalnymi ONZ i NATO.

Uwagę mediów przyciągnęły zwłaszcza dwa spotkania.

  1. Z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

Dominującym tematem rozmowy były sprawy dotyczące kwestii Tajwanu.

Blinken z jednej strony potwierdził, że zgodnie z długoletnią amerykańską polityką jednych Chin, która nie uległa zmianie, utrzymanie pokoju i stabilności w cieśninie jest absolutnie kluczowe. Z drugiej nie wykluczył interwencji militarnej w przypadku, gdyby Chiny użyły siły wobec wyspy. Wang Yi stwierdził, że Stany Zjednoczone wysyłają “bardzo złe i niebezpieczne sygnały” w sprawie Tajwanu, a im bardziej aktywne będą niepodległościowe ruchy na tej wyspie, tym mniej szans na pokojowe rozwiązanie. Wang podkreślił, że Chiny muszą być zjednoczone i będą zjednoczone, będą podejmować wszelkie wysiłki, aby doprowadzić do pokojowego zjednoczenia z Tajwanem. Wszelkie kwestie i problemy związane z tym procesem są wewnętrzną sprawą Chin, a Stany Zjednoczone nie mają żadnego prawa by mieszać się doń, nie maja prawa dyktować Chinom jaką te obiorą drogę we własnej sprawie.

  1. Z Dymytro Kolebą, ministrem spraw zagranicznych Ukrainy.

Było to pierwsze spotkanie przedstawicieli najwyższej rangi obu krajów od wybuchu konfliktu z Rosją (prezydent Xi JinPing jak do tej pory w żadnym formacie nie rozmawiał z prezydentem Zelenskim). Spotkanie szefów dyplomacji obu państw odbyło się na życzenie strony ukraińskiej.

Wang Yi podziękował za wspieranie przez Ukrainę zasady jednych Chin i niepopieranie niepodległościowych aspiracji Tajwanu. W sprawie konfliktu zbrojnego z Rosją zaznaczył, że stanowisko Chin nie zmienia się: Państwo Środka opowiada się za zachowaniem suwerenności i integralności terytorialnej wszystkich państw, za przestrzeganiem celów i zasad Karty ONZ, uwzględnianiem uzasadnionych obaw dotyczących bezpieczeństwa wszystkich stron. Chiny wspierają wszelkie wysiłki mające na celu pokojowe rozwiązanie kryzysu. W tym celu niezbędne jest natychmiastowe podjęcie dialogu i negocjacji, działanie obu stron na rzecz de-eskalacji konfliktu, również dla zapewnienia międzynarodowego bezpieczeństwa żywnościowego (wysyłka zboża z Rosji i Ukrainy szczególnie dla krajów rozwijających się).

Jak zwykle minister Wang opowiedział się przeciw nakładaniu sankcji, które wprowadzają tylko zamieszanie i dyskryminację w relacjach międzynarodowych. Stwierdził, że wszyscy członkowie rady bezpieczeństwa ONZ powinni dążyć do zakończenia tego konfliktu i doprowadzić do dialogu obu stron, by zaprowadzić pokój między oboma państwami.

Chiny nie będą „dolewać oliwy do ognia” w konflikcie na Ukrainie, jak to robią inni (w domyśle USA). Nie potępił jednocześnie Rosji za jej działania.

Źródło:

Osobnego przedstawienia wymaga spotkanie ministra spraw zagranicznych RP Zbigniewa Rau z ministrem Wangiem.

Wang na wstępie wyraził zadowolenie z dobrze rozwijających się i stabilnych kontaktów chińsko-polskich. Uznał, iż obie strony dzięki wzajemnemu zrozumieniu wspierają się w kwestiach dotyczących wspólnych podstawowych interesów, co zapewnia solidną bazę polityczną dla rozwoju stosunków dwustronnych. Tak Chiny jak i Polska praktykują prawdziwy multilateralizm, podtrzymują ważną zasadę braku ingerencji w wewnętrzne sprawy państw trzecich oraz wciąż wprowadzają nowe impulsy do współpracy. Wang podkreślił przy tym, że Chiny są gotowe do wzmocnienia strategicznego partnerstwa z Polską oraz promowania współpracy w różnych dziedzinach, w tym chociażby na obszarze transportu kolejowego, lotnictwa cywilnego, rolnictwa i inwestycji. Chiny są gotowe do stałego rozwoju współpracy z Polską w ramach formatu Chiny – Państwa Europy Środkowej i Wschodniej. Polska – według niego – jest ważnym krajem w tej części Europy oraz ważnym partnerem gospodarczym. Chiny aktywnie wspierają utworzenie hurtowego rynku produktów rolnych z Chin oraz innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej w Polsce oraz regionalnego centrum ich dystrybucji.

Odnośnie wojny na Ukrainie Wang Yi powiedział, że pogłębiający się i przedłużający się tamtejszy kryzys nie leży w interesie żadnej ze stron i ma nadzieję, iż wojna jak najszybciej skończy się, a rozmowy pokojowe będą wznowione. Chiny zawsze opowiadały się za ustanowieniem zrównoważonej, skutecznej i efektywnej europejskiej architektury bezpieczeństwa, celem zapewnienia trwałego pokoju na kontynencie. Chiny ze swojej strony nadal będą zaangażowane w promowanie rozmów pokojowych.

Minister Rau stwierdził, że Polska uważa Chiny za przyjaznego i wiarygodnego partnera strategicznego (ps. już nie tylko USA, czy ktoś z Unii), a oba kraje utrzymują ścisłą wymianę na wszystkich szczeblach. Obie strony podzielają wspólne poglądy na temat ochrony niezależności, suwerenności i integralności terytorialnej. Jak zaznaczył minister Rau, Polska przestrzega zasady polityki jednych Chin oraz docenia konsekwentną zagraniczną pokojową politykę Państwa Środka. Polska zobowiązuje się do promowania współpracy w ramach porozumienia Chiny Europa Środkowo-Wschodnia, jak i jest gotowa wzmocnić współpracę handlową z Chinami. Według ministra Rau, Polska przywiązuje dużą wagę do międzynarodowego statusu oraz wpływów Chin. Ma nadzieję, że Chiny odegrają ważną rolę w przywróceniu pokoju w Europie.

I tyle z oficjalnego komunikatu chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych opublikowanego 22.09., dzień po spotkaniu. Polski MSZ do dziś nie zamieścił na swojej stronie internetowej żadnej informacji w tej sprawie.

Źródło:

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button