Wiadomości

Drogi w Chinach w przyszłości bezpłatne

Chińskie Ministerstwo Transportu zapowiedziało, że w niedalekiej przyszłości po ponad 96% chińskich dróg będzie można poruszać się nieodpłatnie.

Rzecznik ministerstwa He Jianzhong powiedział, że Chiny rozważają obecnie budowę dwóch sieci dróg, z których jedna składać się będzie przede wszystkim z szybkich dróg ekspresowych, za korzystanie z których uiszczać trzeba będzie niewielkie opłaty, a na drugą stanowić będą wolne od opłat drogi krajowe.

Budowa sieci ekspresowej, odpłatnej, sfinansowana zostanie z pożyczek bankowych oraz funduszy prywatnych inwestorów, a budowę sieci dróg krajowych sfinansuje rząd.

He powiedział, że główną funkcją opłat za korzystanie z dróg jest konieczność optymalizacji transportu jako  systemu w Chinach, a nie wyłącznie pozyskiwanie nowych środków na rozbudowę infrastruktury drogowej w kraju.

“Nie opłaca się przewozić dużych ładunków płatnymi drogami krajowymi, próbujemy skłonić obywateli do korzystania z innych, alternatywnych metod transportu”, powiedział He.

Zgodnie z danymi ministerstwa, ponad 74% całego ruchu samochodowego w Chinach stanowi transport ciężarowy. W skali całego kraju przewozy pasażerskie realizowane są w ruchu drogowym aż w 94,5%. Informacja ministerstwa transportu jest zatem zapowiedzią kolejnego projektu rządowego mającego na celu obniżenie cen w kraju. Odpłatny transport kołowy zdecydowanie podnosi zarówno koszty wytwarzania produktów, jak również ma bezpośredni wpływ na koszty pracy w Chinach. Szybkość realizacji tego projektu zależy od tego, czy nowe systemy drogowe będą budowane na bazie istniejącej już w Chinach infrastruktury drogowej, czy też chodzi o zbudowanie tych systemów od podstaw. Chińczycy wprawdzie są mistrzami świata w szybkości budowania dróg, ale zbudowanie od podstaw takiej ilość autostrad i dróg krajowych będzie musiało zająć wiele lat, zatem wpływ tego rozwiązania na redukcję kosztów produkcji i pracy będzie raczej znikomy.

Źródło: China.org

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button