TechnologieWiadomości

Drony, drony, drony

 

Niedawno pisaliśmy o ambitnym projekcie JD.com, chińskiego giganta e-commerce. Firma ta, aby wyprzedzić konkurencję w wyścigu do klientów zamieszkujących trudno dostępne obszary wiejskie, od połowy czerwca w prowincji Shandong dostarcza przesyłki autonomicznymi dronami. Wczoraj w dronowe szranki stanął SF Express, potentat pośród chińskich firm kurierskich.

 

SF Express poinformował dzisiaj o otrzymaniu licencji od regionalnych władz wojskowych na wykorzystywanie do celów biznesowych urządzeń latających. O zezwolenie to aplikował SF Express wraz z lokalnymi władzami dystryktu Nankang miasta Ganzhou w prowincji Jiangxi. Zezwolenia udzieliło Dowództwo Teatru Wschodniego – jednego z pięciu dowództw regionalnych w ChRL.

 

Próbny, autonomiczny lot drona SF Express realizującego próbną dostawę odbył się w zeszły czwartek i zakończył pełnym sukcesem. Od dzisiaj drony dostarczać będą przesyłki do 4 gmin w dystrykcie Nankang. SF Express będzie sukcesywnie rozwijać swój projekt „inteligentnych dostaw”, tak aby ostatecznie docierać z przesyłkami za pośrednictwem dronów do wszystkich obszarów wiejskich, jak również słabo rozwiniętych infrastrukturalnie obszarów miast Środkowych i Zachodnich Chin.

 

Obecnie dostawy droga powietrzną zapewniać będą drony kilku typów o maksymalnym udźwigu 25 kilogramów i zasięgu do 100 kilometrów. W przyszłości, dzięki uruchomionemu niedawno centrum badań i rozwoju w Szanghaju SF Express zamierza wprowadzić maszyny o większym zasięgu i udźwigu, tak jak czyni to wcześniej wspomniany JD.com.

 

Kiedy zaledwie kilka tygodni temu pisaliśmy o autonomicznych dronach JD.com już regularnie obsługujących kilka wiejskich gmin w prowincji Shandong, management tego giganta chińskiego e-commerce zapowiadał wprowadzenie do serwisu dronów o udźwigu do pół tony. Dzisiaj, powołując się na najnowsze rezultaty prac swojego centrum rozwoju dronów w Xian, JD.com deklaruje wprowadzenie w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy maszyn o udźwigu od 200 kilogramów do 2 ton.

 

Jeśli ten plan się powiedzie, będzie miał niewyobrażalny dzisiaj wpływ na branżę transportową w Chinach, ale w bardzo krótkim czasie również na całym świecie, w tym rzecz jasna w Polsce. Możliwość przewożenia dronami ładunków do 2 ton sprawi, że wiele tak zwanych dostawczaków pójdzie w zapomnienie. Ich kierowcy również. Drony JD.com są w pełni autonomiczne. JD.com pracuje również nad systemami opierającymi się na sztucznej inteligencji, które mają zawiadywać całymi flotyllami dronów. Istotna cechą tych systemów jest ich umiejętność uczenia się i wyciągania wniosków z zaistniałych zdarzeń. A wszystko po to, aby zminimalizować ryzyka wynikające z pracy maszyn. Statystyki są bezwzględne: za większością wypadków stoją ludzie i ich błędy….

 

Leszek Ślazyk

Źródło: China Daily, SCMP

 

.

Show More

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button