PolitykaWiadomości

ChRL: Nowe prawo przeciw ekstrawagancji

W dniu wczorajszym opublikowano po raz pierwszy w historii ChRL dokument standaryzujący zarządzanie finansami w strukturach rządowych. Dokument ten wprowadza jednocześnie ograniczenia i zakazy dotyczące wydatków określanych jako "partyjne i rządowe ekstrawagancje".

W rozporządzeniu składającym się z 12 rozdziałów i 65 punktów przedstawiono w formie pisemnej regulacje określające prawidłowe wykorzystywanie funduszy państwowych przez funkcjonariuszy partyjnych i państwowych. Regulacje te dotyczą oficjalnych podróży, podejmowania gości, spotkań i posiedzeń, a także samochodów i budynków państwowych.

Dokument ma na celu pokierowanie członkami i lokalnymi przywódcami KPCh w kierunku określonym na III Plenum Komitetu Centralnego KPCh. Tak go określono w oświadczeniu Komitetu Centralnego KPCh i Rady Państwa ChRL wprowadzającym nowe regulacje w życie.

Zgodnie z zapisami rozporządzenia Chiny wprowadzają "zorientowaną rynkowo" reformę samochodową. Otóż Państwo Środka zlikwiduje dotychczasową praktykę nabywania samochodów przez przedstawicieli władz i partii za państwowe pieniądze a wykorzystywane głównie do celów prywatnych. Kupowane przez państwo będą wyłącznie pojazdy, które są niezbędne do wykonywania określonych czynności, czy niezastąpione w funkcjonowaniu określonych służb, jak policja, służby medyczne, straż pożarna i tym podobne. Prawo do nabywania pojazdów będą miały wszystkie służby interwencyjne (pogotowie gazowe, energetyczne, itp.)

Funkcjonariusze partii oraz urzędnicy państwowi będą korzystać z transportu publicznego, koszty korzystania z publicznych środków transportu będą refundowane.

W dokumentcie podkreślono, że partia i rząd muszą skoncentrować się na efektywnym zarządzaniu finansów, w szczególności na kontroli wydatków ponoszonych przez nie same (czyli partię i rząd).

Instytucje państwowe mają stać się na mocy nowego zarządzenia transparentnymi pod względem ponoszonych wydatków. Zostanie to uzyskanie poprzez obowiązek przekazywania opinii publicznej raportów dotyczących poszczególnych wydatków, aktywów, pozyskanych środków publicznych za wyjątkiem sytuacji mogących naruszyć tajemnice państwowe.

Zasady ogłoszone publicznie wczoraj są pierwszym oficjalnym dokumentem mającym cechy regulacji prawnej, której celem jest uniemożliwienie marnowania środków publicznych przez funkcjonariuszy państwa i partii na nieco tylko kamuflowane prywatne cele. Jednym z zadziwiających zapisów regulacji jest wymóg tworzenia budżetów przez lokalne komitety partyjne i lokalne władze zanim te przystąpią do zwyczajowego wydawania pieniędzy "na bieżące potrzeby". Brak budżetu jak również wydatki wykraczające ponad ustalony budżet będą karane.

Ograniczone zostaną wydatki związane z budynkami państwowymi. Poniedziałkowa regulacja wprowadza wprost zakaz wznoszenia za pieniądze państwowe budynków i obiektów, których zadaniem jest stanie się charakterystyczną cechą lokalnego krajobrazu, niczym wieża Eiffela, albo Statua Wolności. Złamanie tego zakazu skutkować będzie konfiskatą nieruchomości przez władze centralne i sprzedaż ich na drodze licytacji. Władzom lokalnym zakazuje się również tworzenie wielkich placów, czy parków, których istnienia nie uzasadniają potrzeby mieszkańców danych miejscowości.

Urzędnikom i członkom partii nie będzie wolno odbywać podróży zagranicznych za środki publiczne. Tu też pojawia sie pytanie: za co za tem mają podróżować członkowie władz lokalnych i lokalni funkcjonariusze partii, którzy zazwyczaj są zarazem członkami władz lokalnych?

Tego z pewnością dowiemy się niebawem. Ciekaw jestem niezwykle jakimi metodami zaczną posługiwać się Chińczycy, aby zredukować niewygodę nowego prawa. Wierzę w ich nieograniczoną inwencję.

Źródło: China Daily

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button