Wiadomości

Dwie uczennice giną podczas próby podróży w czasie

Dwie chińskie uczennice zmarły w wyniku próby odbycia podróży w czasie. Jedna z dziewczynek, Xiao Hua, najprawdopodobniej chciała cofnąć się w przeszłość, ponieważ zgubiła pilota służącego do otwierania bramy osiedlowej i bała się konsekwencji. Najdziwniejszy w historii jest fakt, że obie dziewczynki wolały spróbować podróży w czasie, zamiast zwyczajnie poszukać owego pilota.

Xiao Hua, postanowiła rozwiązać problem zaginionego pilota cofając się do chwili, kiedy jeszcze miała go przy sobie, a potem nie dopuścić do jego zgubienia. Skąd pomysł na podróż w przeszłość? Z emitowanego aktualnie w Chinach amerykańskiego serialu telewizyjnego z lat 80-tych "Powrót do przyszłości", opartego na filmach długometrażowych pod tym samym tytułem.

podroz w czasie, chiny, leszek slazyk, 1

Skąd pomysł na odbycie podróży poprzez samobójstwo? Nie wiadomo. Tu być może inspirowały dziewczynki azjatyckie seriale o bohaterach kung fu, którzy "umierają", aby uwolnić duszę z ciała i swobodnie podróżować do miejsc i chwil, w których znaleźć się muszą dla wypełnienia określonej fabułą opowieści misji.

Dodatkową ciekawostką wydarzenia, tragicznego, choć obciążonego niewyobrażalną głupotą nastolatek jest reakcja najważniejszych państwowych tytułów prasowych ChRL, czyli "Dziennika Ludowego" i "China Daily". "China Daily" cytując "Dziennik Ludowy", oficjalną gazetę Komunistycznej Partii Chin, obwinia się za wszystko "bzdurną ideę podróży w czasie zaszczepioną chińskiej młodzieży przez Amerykanów". Nieoficjalnie mówi się o naciskach ze strony Partii, by postawić sprawę w tym świetle.

W 2011 roku wprowadzono w Chinach przepis zakazujący emitowania pewnych programów telewizyjnych pomiędzy godziną 19:00 a 21:00 oraz poruszania tematu podróży w czasie jako "niewykonalnego, a więc będącego zabobonem szkodliwym dla młodych umysłów".

Nie bez znaczenia jest również wiadomość, który Xiao Hua przesłała do portalu Shanghaiist.com: "Mam dwa sekretne marzenia. Chciałabym cofnąć się w czasie do czasów Dynastii Qing i nakręcić film z cesarzem oraz polecieć w kosmos". Władze nie są przychylne gloryfikowaniu przeszłości, gdyż, jak nietrudno przewidzieć, stąd już tylko krok do krytykowania chińskiej teraźniejszości.

Źródło: China Daily, opracował: m.p.

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button