Chiny subiektywnie

Moje Trzy Feny…

Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie (30/2023/282)

Moje Trzy Feny… i wiesz więcej: Nowy szef nowego super organu

W marcu chiński parlament zatwierdził reformę nadzoru sektora finansowego. Zamiast dotychczasowej Komisji Regulacji Bankowości i Ubezpieczeń Chin (中国银行保险监督管理委员会) utworzona zostanie Państwowa Administracja Regulacji Finansów (国家金融监督管理总局) podporządkowana bezpośrednio Radzie Państwa (国务院), a co więcej wyposażona w większe uprawnienia, niż poprzednia instytucja.  Na szefa tego super organu finansowego (w randze ministra) właśnie powołano 53-letniego Li Yun Ze (李云泽).

Li pochodzi z YanTai (烟台) we wschodniej prowincji ShanDong (山东). W latach 1989 -1993 studiował zarządzanie budowaniem kapitału oraz podstawy marksizmu na Uniwersytecie w TianJin (天津大学). Zaraz po studiach rozpoczął karierę w bankowości i przez 23 lata wspinała się po szczeblach kariery w największych bankach w kraju: China Construction Bank (中国建设银行) i Industrial and Commercial Bank of China (中国工商银行). Od września 2018 do maja 2023 sprawował funkcję członka egzekutywy komitetu prowincjonalnego partii i vice gubernatora prowincji SiChuan (四川). Odpowiedzialny był za sprawy zagraniczne, rozwój i reformy, finanse, podatki, a także statystykę oraz audyt.

Li Yun Ze jest pierwszym szefem urzędu centralnego w randze ministra, urodzonym w latach 70. XX wieku. Jest też przedstawicielem generacji, która niebawem przejmie stery władzy. Niebawem, nie oznacza, że już zaraz. Do pełnienia funkcji państwowych na poziomie centralnym trzeba się przygotować. A to jednak trochę trwa.

Źródło:

https://baijiahao.baidu.com

Moje Trzy Feny… i wiesz więcej: Biznes pod prąd?

W ostatnich dniach maja w Szanghaju odbywał się Global China Summit (全球中国峰会). Wydarzenie ważne do odnotowania, ponieważ zgromadziło najważniejsze postaci chińskiego systemu finansowo-kapitałowego. Z tej okazji do Szanghaju przybyli szefowie i członkowie zarządów centralnego Ludowego Banku Chin (中国人民银行), Państwowej Administracji Nadzoru Finansowego (国家金融监管总局), Komisji Regulacji Papierów Wartościowych (中国证券监督管理委员会), Państwowej Administracji Wymiany Walut (国家外汇管理局), Krajowej Rady Funduszy Ubezpieczenia Społecznego (全国社会保障基金理事会), Ministerstwa Finansów (财政部), jak również 6 największych banków w kraju.

Do Szanghaju przybyli licznie goście z zagranicy. Można tu wymienić chociażby przedstawicieli Ministerstwa Finansów Luksemburga, londyńskiego City, czy Administracji Monetarnej Singapuru.

Na szczyt przybyli szefowie wszystkich chińskich giełd (Szanghaj, Shenzhen, Hong Kong, Tajpej, Pekin), a także przedstawiciele zarządów giełd w Singapurze, czy Niemczech.

Wśród zagranicznych gości znaleźli się także kierujący najważniejszymi podmiotami rynku kapitałowego jak JP Morgan Chase, Goldman Sachs Group, HSBC Group, Mizuho Financial Group, Fidelity International, Schroders Group, AIA Group, Orient Capital Bank, Bank of America, Merrill Lynch i wielu innych.

Po blisko trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią, Chiny znów przyciągają wielki biznes i inwestorów. Szanghaj stał się na kilka dni stolicą światowych finansów.

Lotnisko ShangHai HongQiao International Airport (上海虹桥国际机场) znów zapełniło się zagranicznymi prywatnymi odrzutowcami. Wśród maszyn znalazła się ta należąca do Elona Muska, który spotkał się jednego dnia z trzema ministrami ChRL (spraw zagranicznych, handlu oraz technologii i cyberprzestrzeni). Musk zapowiedział zwiększenie inwestycji w Chinach. Podobnie jak Jamie Dimon, prezes największego amerykańskiego banku inwestycyjnego JPMorgan Chase.

W kolejnych tygodniach Państwo Środka zamierzają odwiedzić postacie takie jak Bernard Arnault prezes LVMH, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, a także Jensen Huang prezes nVidii.

W zasadzie codziennie pojawiają się kolejne informacje o tym, że któraś z wielkich figur zachodniego biznesu zamierza odwiedzić Chiny, by spotkać się tam z przedstawicielami chińskich władz.

Świadczy to dobitnie o tym, że biznes nie idzie obecnie w parze z polityką. Wydaje się, że wręcz odwrotnie: biznes zaczyna iść pod prąd polityki, zwłaszcza lansowanej przez administrację amerykańską idei ekonomicznego odłączenia się od Chin (decoupling), czy zmniejszenia powiązań (derisking).

Zagraniczne przedsiębiorstwa i instytucje finansowe zwiększają swoje zaangażowanie w działania w Chinach.

Źródło:

https://services.shobserver.com

Na marginesie

Nowy ambasador ChRL w USA Xie Feng (chin. 谢锋) przylatuje do Stanów Zjednoczonych, aby objąć swoje stanowisko. Zdjęcie z lotniska poniżej. Cóż widzimy: bagażem ambasadora zajmuje się asystent. W tym samym czasie pani ambasadorowa musi sobie radzić z walizką sama.

Społeczeństwo chińskie jest silnie patriarchalne, świat chiński zdominowany jest przez mężczyzn. Do równouprawnienia droga jeszcze daleka.

Mała dygresja.

Już przewodniczący Mao Ze Dong powiedział, iż „Kobiety trzymają połowę nieba” (chin. „妇女能顶半边天” – w znaczeniu, że na kobiety spada połowa wszystkich obowiązków i odpowiedzialności, na równi z mężczyznami). Jego administracja wprowadziła nowe prawo o małżeństwie, które spowodowało, że zaczęto formalnie rejestrować małżeństwa, podniesiono wiek umożliwiający zawarcie małżeństwa do 20 lat dla mężczyzn i 18 lat dla kobiet oraz wprowadziło zasadę, że małżeństwo musi być zawarte za obustronną zgodą.

Nowe prawo spenalizowało powszechną praktykę sprzedaży wiejskich dziewczyn (często nieletnich) właścicielom ziemskim, bogatym kupcom. Ta radykalna zmiana, uderzenie w wielowiekową tradycję, wymagało dużego, stałego, szerokiego wsparcia ze strony kampanii propagandowych. Główne hasło brzmiało: “Mężczyźni i kobiety są równi; każdy jest tego wart” („男女平等;每个人都是值得的”).

Minęło kilka dekad i… nic.  Łatwiej zmienić prawo niż kulturowe DNA.

Źródło:

https://www.guancha.cn

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© Chiny: Fakty, Wydarzenia, Opinie – www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Andrzej Zawadzki-Liang

Andrzej Zawadzki-Liang (梁安基), prawnik, biznesmen, współpracownik think-tanku Instytut Badań Chin Współczesnych (当代中国研究中心), od 35 lat w Chinach.

Related Articles

Back to top button