Wiadomości

Dzień Dziecka

Dzień Dziecka to święto obchodzone niemal na całym świecie. Jednak nie we wszystkich krajach w tym samym dniu i w ten sam sposób. Różnice wynikają przede wszystkim z tradycji narodowych i religijnych danego obszaru kulturowego. W Polsce i w krajach byłego bloku socjalistycznego, w tym i w Chinach rzecz jasna, święto dzieci obchodzone jest 1 czerwca.

Międzynarodowy Dzień Dziecka został wprowadzony w 1952 roku, a jego inicjatorem była organizacja „The International Union for Protection of Childhood” działająca na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom na całym świecie.

Dzień Dziecka obchodzony był w Chinach już od 1926 roku. Święto to wprowadzono w wyniku podpisania deklaracji Światowej Konferencji Na Rzecz Dobra Dzieci" z roku 1925, która odbyła się w Genewie. Nie wiadomo dlaczego 1 czerwca został obrany na datę obchodów  Międzynarodowego Dnia Dziecka. Istnieje jednak teoria mówiąca, że data tą ustanowiono za sprawą delegacji chińskiej. 1 czerwca 1925 roku miało miejsce Święto Smoczych Łodzi, w związku z którym chiński konsul generalny z San Francisco przybył do Szwajcarii z grupą chińskich sierot. Ponoć obecność tych właśnie dzieci zainspirowała uczestników konferencji do obrania daty 1 czerwca jako dnia obchodów święta dzieci.

Dzisiaj Dzień Dziecka w Chinach obchodzony jest podobnie jak w Polsce. W szkołach nie ma lekcji, nie zadaje się prac domowych. Dzieci otrzymują od bliskich i znajomych drobne upominki, kartki z życzeniami, no i oczywiście niewielkie kwoty pieniędzy na własne wydatki.

Międzynarodowy Dzień Dziecka był zawsze celebrowany z dużą pompą w krajach socjalistycznych. Na Zachodzie często łączono go z innymi świętami tradycyjnymi, od święta rodziny (Francja), poprzez święto niepodległości (na przykład w Turcji), aż po daty tragicznych wydarzeń, w których ginęły dzieci (Ekwador). Po wielu dziesięcioleciach doszło nawet do nieporozumień dotyczących początków święta. Wiele osób z krajów zachodnich jest przekonanych, że Międzynarodowy Dzień Dziecka to wynalazek komunistów. Tymczasem był on następstwem I wojny światowej i późniejszych turbulencji ekonomicznych, które najczęściej dotykały właśnie dzieci.

Z własnych obserwacji mogę wyciągnąć wniosek następujący: nieważne czy inicjatorami święta byli ci z lewej, czy ci z prawej. Święto jest ok. U nas takie świąteczne interludium pomiędzy Wielkanocą a Bożym Narodzeniem. W krajach takich jak Chiny jest to często ten jeden jedyny dzień, kiedy dzieciaki czują się zauważane i ważne. Nawet jeśli pamiątką tego dnia jest wspomnienie lepszego lunchu, czy jakaś absolutna pierdoła zakupiona ze szkolnego budżetu, to zawsze jest to jasny promyczek w pamięci dorosłego człowieka. Jest do czego wracać i do czego dążyć.

Leszek Ślazyk

Show More

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button