Wiadomości

Dzień kobiet, dzień kobiet….

PEKIN – Gdzie jak gdzie, ale w Chinach Dzień Kobiet celebrowany być musi. Prasa chińska pełna jest dzisiaj artykułów na temat kobiet, ich roli w społeczeństwie, ich problemach związanych z życiem i pracą we współczesnych Chinach.Dowiemy się dzisiaj na przykład ile kobiet bierze udział w odbywających się właśnie obradach Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, że niektóre z Pań przybywają na obrady w strojach regionalnych (co jest niezłą komedią, bo tradycyjne nakrycia kobiecych głów wśród mniejszości narodowych ChRL to prawdziwy festiwal konstrukcji utrudniających życie noszącej i jej najbliższemu otoczeniu – nie dość że zza takiej pani nic nie widać to cekin, lub jakaś zwisająca blaszka, czy inny kutasik do oka wpaść może).

Gdzie indziej dowiemy się, że kobiety stanowią aż 34% spośród szefów i właścicieli wszystkich chińskich firm. Przy tej okazji dowiemy się, że w Polsce koiety-szefowe stanowią 31% ogółu przedsiębiorców.

W odległych zakątkach portali chińskich dowiemy się dzisiaj o problemach trapiących współczesne Chinki. To nie tylko problemy z pracą, borykanie się z rosnącymi gwałtownie kosztami utrzymania rodziny. To także rosnąca liczba kobiet chorujących na nowotwory. Naturalne środowisko zdewastowane wskutek rozwoju przemysłu nie jest idealnym miejscem do życia. Ale dzisiejsze gazety winią zły styl życia za rosnącą ilość przypadków raka piersi wśród chińskich kobiet.

Dzień kobiet, dzień kobiet, niech każdy się dowie, że dzisiaj jest dzień dziewczynek….

L.S.

….

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button