CiekawostkiTechnologieWiadomości

Ehang184 – pierwszy dron osobowy

W minioną środę chińska firma Ehang Inc. przedstawiła na targach CES w Las Vegas pierwszy na świecie elektryczny dron przeznaczony do przewozu ludzi. Według przedstawicieli Ehang Inc. ich propozycja to rewolucja światowa w dziedzinie indywidualnego transportu. Według obserwatorów targów CES to intrygujący, ale wymagający jeszcze wiele pracy gadżet.

CES 2016 w Las Vegas (6-9 stycznia) stało się miejscem premiery latającej maszyny Ehang184, tak zwanego multikoptera, drona, który może przewozić pojedynczych pasażerów. Twórca maszyny i założyciel Ehang Inc., Huazhi Hu, miał podjąć się stworzenia takiej maszyny w wyniku dwóch katastrof lotniczych (awionetki i śmigłowca), w których zginęli jego dwaj przyjaciele. Huazhi postanowił zbudować maszynę, która stanie się najbezpieczniejszym urządzeniem latającym przeznaczonym do transportu ludzi.

Ehang184 jest maszyną wyposażoną w 4 silniki elektryczne napędzające 8 wirników (po dwa działające w kontrze). Dron wykonano z super lekkich materiałów. Sterowany jest w pełni automatycznie. Pasażer, aby odbyć planowaną podróż, musi wskazać na ekranie tabletu zainstalowanego we wnętrzu maszyny miejsce lądowania i nacisnąć przycisk start. Ehang184 odbędzie całą podróż autonomicznie. Brzmi świetnie? Niestety jest kilka minusów. Ehang może zabrać na pokład maksymalnie 100kg ładunku (pasażera z niewielkim plecakiem). Maksymalny czas podróży (do wyczerpania barterii) to 23 minuty. Maksymalna szybkość 100 kilometrów na godzinę. Wysokość lotu od 300 do 500 metrów, maksymalna osiągalna wysokość lotu to 3,5 kilometra. Czas ładowania baterii: 2 godziny. Cena na razie nie jest znana. Ludzie z Ehang Inc. podczas targów CES informowali, że ich maszyna powinna kosztować około 200 – 300 tysięcy dolarów.

Jak zauważył jeden z komentatorów: „to dość sporo, żeby przelecieć się po fajki do sklepu na rogu i wrócić do domu”. Niewątpliwie. Niewątpliwie jednak Ehang184 może być w kategorii dronów do przewozu osób tym, czym dla awiacji stała się konstrukcja braci Wright.

Leszek Ślazyk

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button