Wiadomości

Ekonomiści ostrzegają: inflacja coraz groźniejsza!

PEKIN – Chiński wskaźnik cen konsumenckich może utrzymać się na wysokim poziomie do końca roku w związku z ciągle rosnąca inflacją, ostrzegł w miniony czwartek Zhou Wangjun, zastępca dyrektora departamentu cen Narodowej Komisji Rozwoju i Reform (NKRiR).


Zhou winą za ciągle rosnącą inflację obarczył nadmierną płynność finansową na rynku światowym oraz stały wzrost cen towarów, w tym głównie żywności.

Chiński indeks cen konsumenckich (CPI), główny miernik inflacyjny, podskoczył w marcu bieżącego roku do 5,4%. Jest to najwyższy wzrost od blisko trzech lat.

Wang Wenbo, pracownik Narodowego Biura Statystycznego, powiedział, że Chiny znajdują się obecnie pod wielką presją, która bezpośrednio wiąże się z inflacją.

"To się nie skończy ot tak", dodał. "W najbliższej przyszłości nie uda się zahamować zrostu cen surowców, co z kolei spowoduje dalszy wzrost cen innych towarów."

Według publikowanej co środę przez Chińską Akademię Nauk Społecznych (główny chiński t"hink tank")  tzw "Niebieskiej Księgi " władze powinny skupić się przede wszystkim na zahamowaniu inflacji. W przeciwnym razie całoroczny wskaźnik cen towarów i usług przekroczy zaplanowany przez rząd czteroprocentowy poziom graniczny.


Źródło: China Daily, beta.chiny24.com, China org.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button