Wiadomości

Eksport metali ziem rzadkich spadł o 77%

PEKIN – Pomimo wcześniejszych deklaracji władz chińskich realny eksport metali ziem rzadkich spadł w październiku tego roku aż o 77% w porównaniu z wrześniem 2010. Jest to wynik radykalnych cięć zainicjowanych przez Pekin we wrześniu w celu zachowania zapasów tych cennych surowców na własne potrzeby.Metale ziem rzadkich, o czym kilkukrotnie już pisałem mają szerokie zastosowanie w wielu nowych technologiach: od produkcji ekranów dotykowych, poprzez napędy samochodów hybrydowych, aż po tak zaskakujące zastosowania jak turbiny wiatrowe.

Chiny, największy na świecie eksporter tych surowców, zaspokajający aż 95%-97% ich światowego zapotrzebowania, wyeksportowały w październiku 830 ton metali ziem rzadkich. Miesiąc wcześniej ogólny eksport tych metali wyniósł 3660 ton.

W lipcu rząd w Pekinie zredukował kontyngenty ilościowe dla metali ziem rzadkich o 40% w porównaniu z rokiem 2009. W tej chwili ta redukcja sięga niemalże 80%! To poważny problem dla wszystkich firm na świecie, które zajmują się produkcją wysoko zaawansowanych technologicznie urządzeń i maszyn. Być może jest to kolejny sposób Pekinu na zwabienie do siebie najnowszych technologii. Skoro rzadkie metale mają służyć produkcji na terenie Chin, to jedynym rozwiązaniem dla zagranicznych producentów będzie przeniesienie swojej produkcji właśnie do Chin. Produkcji i technologii, które staną się dość łatwe do przechwycenia w ChRL, gdzie zazwyczaj podpisuje się 3-5 letnie lukratywne kontrakty wielomiliardowe z klauzulą, że po tym okresie technologie zostaną przekazane chińskiemu partnerowi.

Ostatnio kontrakt tego typu podpisał Siemens na zbudowanie sieci miejskich stacji ładowania samochodów elektrycznych oraz na dostarczanie podzespołów do samochodów elektrycznych. Zgodnie z nową chińską tradycją, kiedy rynek samochodów elektrycznych zacznie się naprawdę rozwijać, Chińczycy będą radzić sobie sami na bazie technologii uzyskanych od Siemensa. Co więcej z pewnością staną się globalnymi konkurentami Siemensa, z własnym zapleczem strategicznych dla tej produkcji surowców naturalnych.

Jak mawiał Obelix: “Ale głupi są ci Rzymianie”.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button