TechnologieWiadomości

Największa w Chinach elektrownia słoneczna podłączona do krajowej sieci energetycznej. A to dopiero początek

 

Niemal w tym samym momencie kiedy prezydent Xi Jin Ping ogłaszał, że Chiny mają zamiar osiągnąć neutralność węglową do roku 2060, w branżowych mediach światowych pojawiła się informacja o podłączeniu do chińskiej sieci energetycznej największej w ChRL elektrowni słonecznej.

Huanghe Hydropower Development Co. Ltd, spółka zależna State Power Investment Corporation Limited, która jest jedną z pięciu głównych firm produkujących energię elektryczną w Chinach, poinformowała, iż podłączyła swoją najnowszą farmę fotowoltaiczną ulokowaną w prowincji Qinghai (północno-zachodnie Chiny) do krajowej sieci energetycznej.

Elektrownia ta produkuje 2,2 GW energii elektrycznej. Prace budowlano – montażowe oraz proces rozruchu trwały tutaj od października 2019 do września 2020. Za instalację falowników, magazynów energii równoważnej z godziną pracy farmy, czyli około 203 MW / MWh, a także za implementację systemu inteligentnego zarządzania energią, odpowiedzialna była firma Sungrow, która jest producentem tych komponentów dla farm solarnych.

Fragment farmy słonecznej w Qinghai

Nowa farma solarna w Chinach. Poznaj szczegóły inwestycji

Instalacje (w tym głównie panele) nowej elektrowni słonecznej pokrywają… 64 kilometry kwadratowe pustynnego terenu, charakterystycznego dla tego regionu Chin. Dostawcy paneli zostali wyłonieni w wyniku przetargu, a są to: Ja Solar (485 MW), Longi (470 MW), Enging (420 MW), Solargiga (407 MW), JinkoSolar (314MW), CPI Solar Power Xi’an (288 MW), Jolywood (150 MW) i GS-Solar (48 MW).

Wszystkie zainstalowane na farmie panele są panelami dwustronnymi (produkują energię dzięki ogniwom umieszczonym z obu stron) i montowane w systemach aktywnych – „podążających za słońcem. Wszystkie panele „śledzą” aktualną pozycję słońca, by na bieżąco korygować kierunek i kąt nachylenia, tak aby najefektywniej wykorzystywać energię światła słonecznego. Wszystkie panele zostały wyprodukowane na bazie najnowszych dostępnych technologii takich jak na przykład TOPCon i ogniwa heterozłączowe (obie technologie mają na celu zwiększenie wydajności paneli o odpowiednio 23 i 21 procent).

Przeczytaj również: Shenzhen rozdaje miliony cyfrowych juanów. By przetestować technologię DCEP i pobudzić konsumpcję

Budowa nowej farmy solarnej (panele + falownik + magazyny energii ) kosztowała wedle informacji Huanghe Hydropower Development Co. Ltd 15 miliardów juanów (8,448 miliarda PLN). Dodatkowym, niebagatelnym wydatkiem, jest też budowa linii najwyższego napięcia (UHV) 800 kV o długości około 1600 km, która będzie służyć do przesyłania energii z farmy solarnej na wschód. Buduje ją państwowa State Grid Corp. Wartość projektu to 23 miliardy juanów (12,93 miliarda PLN).

Magazyn energii firmy Sungrow

Pierwszy odcinek linii pozwalający na przyłączenie farmy do krajowej sieci energetycznej jest już gotowy. Za 1 kWh energii elektrycznej płynącej z farmy trzeba obecnie zapłacić 0,34 juana (~0,19 PLN). Średnia cena za 1 kWh energii elektrycznej w Polsce to obecnie od 0,62 do 0,73 PLN. W budowie są jeszcze dwie stacje przekształtnikowe o mocy 8 GW.

Dlaczego elektrownię o mocy 2,2 GW wyposaża się w stacje o mocy aż 8 GW?

Otóż opisywana farma słoneczna to zaledwie początek… większego projektu, którego celem jest produkcja energii ze źródeł odnawialnych o łącznej mocy 16 GW. W tym planowanym „miksie” 10 GW energii produkować będą farmy fotowoltaliczne, 5 GW turbiny wiatrowe, a 1 GW instalacja skoncentrowanej energii słonecznej. To specyficzny system koliście ustawionych luster skupiających energie słoneczną w jednym, umieszczonym centralnie punkcie – odbiorniku.

Łączna moc wszystkich instalacji wykorzystujących energię promieniowania słonecznego działających w Polsce to 1.5 GW.

System wykorzystujący skoncentrowaną energię słoneczną

Standardem w Polsce są sieci przesyłowe wysokiego napięcia od 200 kV do 400kV. Obecnie w Chinach powstają sieci, którymi przesyła się prąd o napięciu do 1100 kV. W czasach PRL istniała pojedyncza linia przesyłowa dla prądu o napięciu 750kV. Była ona częścią sieci najwyższego napięcia powstającej w wyniku porozumienia podpisanego w roku 1979 przez pięć państw bloku RWPG: Polskę, Czechosłowację, Węgry, Niemiecką Republikę Demokratyczną i Związek Radziecki.

Polska zrealizowała swój odcinek linii przesyłowej w 1985 roku. Łączył on Rzeszów z Chmielnicką Elektrownią Jądrową na Ukrainie. W 1993 roku zaprzestano jego eksploatacji. Myślano o „reanimacji” linii, ale ukraiński system energetyczny nie jest częścią ENTSO-E, do którego Polska przystąpiła w 1995 roku.

 

Redakcja:

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Yue Bilin

Pasjonat Chin od ponad 35 lat, uczeń Zhuang Zhou, miłośnik chińskiej literatury klasycznej, uważny obserwator Chin współczesnych.

Related Articles

Back to top button