E-mobilityMotoryzacjaTechnologie

Chiny: Rynek aut elektrycznych i autonomicznych rozwija się coraz szybciej

Aktualny (rotacyjny) prezes Huawei Technologies Co. Ltd Eric Xu (Xu Zhijun) poinformował w poniedziałek, iż HuaWei zamierza wejść jako nowy gracz do grona producentów inteligentnych pojazdów elektrycznych. Firma zainwestuje na początek 1 miliard dolarów w badania i rozwój technologii EV i „self-drivingu” (systemów kierowania pojazdów autonomicznych). Aby wejść na ten nowy obszar biznesowy, spółka będzie współpracować z 3 chińskimi producentami samochodów, którzy będą produkować samochody pod nazwą HUAWEI.

W ten sposób wyjaśniły się plotki krążące w mediach społecznościowych w Chinach od początku marca br. Kilku chińskich influencerów informowało, że HuaWei zamierza wypuścić niebawem na rynek nowy gadżet technologiczny w cenie 45 tysięcy dolarów amerykańskich. I właśnie tyle ma kosztować samochód HuaWei.

HuaWei poinformował, że w produkcji aut współpracować będzie z to Chongqing Changan Automobile Co, BAIC Group i Guangzhou Automobile Group Co. W autach tych instalowany i rozwijany będzie systemu HI, czyli HUAWEI Intelligent Automotive Solution, opracowany (i wprowadzony w autach BYD) już w zeszłym roku. HI jest nie tylko innowacją techniczną w dziedzinie inteligentnych pojazdów, ale również stanowi innowację w zakresie modeli biznesowych. Rozwiązania składające się na system HI obejmują całkowicie nową architekturę obliczeniową i komunikacyjną oraz pięć inteligentnych systemów skupiających się odpowiednio na inteligentnej jeździe, inteligentnym kokpicie, inteligentnej elektryfikacji, łączności i inteligentnej chmurze samochodowej. Integralnymi elementami systemu są rozwiązania takie jak LiDAR i AR-HUD (wyświetlacz przezierny rzeczywistości rozszerzonej).

HuaWei podjął decyzję o większym zaangażowaniu w rynek motoryzacyjny m.in. z dwóch kluczowych powodów.

Po pierwsze w ciągu ostatnich dwóch lat firma stanęła w obliczu wielu wyzwań na rynku smartfonów i sprzętu telekomunikacyjnego przez wzgląd na sankcje nałożone na HuaWei przez poprzednią administrację amerykańską. Obecna administracja prawdopodobnie będzie kontynuować politykę Donalda Trumpa jeśli chodzi o metody konkurowania z chińskimi firmami technologicznymi. HuaWei musi zatem dywersyfikować swoją działalność, szukać nowych, odmiennych od poprzednich kierunków rozwoju.

Po drugie, rynek motoryzacyjny w Chinach rozwija się coraz szybciej, co wiąże się nie tylko z rosnącą liczbą graczy na tym rynku, ale przede wszystkim możliwością rozwoju zupełnie nowych technologii i nowych modeli biznesowych, czego przykładem może być właśnie system HI.

HuaWei w ostatnich miesiącach zaczął rozwijać nowe projekty związane z inteligentnym rolnictwem, technologiami w służbie opieki zdrowotnej, czy właśnie z motoryzacją.  , ponieważ poprzednia administracja amerykańska, kierowana przez Donalda Trumpa, nałożyła na firmę wiele sankcji. To zmusiło HUAWEI do pivot ich działalności na inne rynki, takie jak inteligentne rolnictwo, opieki zdrowotnej i samochodów elektrycznych.

HuaWei jest kolejną firmą technologiczną, która w ostatnim czasie zadeklarowała zdecydowane wejście w branżę motoryzacyjną. Zaledwie dwa tygodnie temu firma XiaoMi, znany na świecie producent smartfonów (i nie tylko), zapowiedziała, ze zamierza zainwestować w rozwój i produkcje własnych samochodów elektrycznych 10 miliardów dolarów w okresie najbliższych 10 lat.

Zarówno HuaWei, jak i XiaoMi mają doświadczeni we współpracy z producentami aut, obie firmy od lat pracują nad systemami, które ułatwiają kierowcom prowadzenie samochodów, jak i zwiększają bezpieczeństwo i komfort ich użytkowania. Przy czym XiaoMi celuje prawdopodobnie w sektor samochodów małych, mini aut, które stanowią coraz ważniejsza część rynku samochodów elektrycznych.

W poniedziałek 12 kwietnia br. Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnej opublikowało listę nowych samochodów dopuszczonych do sprzedaży i ruchu (homologowanych). Pośród 33 nowych aut, aż 19 stanowią mini auta, które sprzedawane są w Chinach w cenie na poziomie 30,000 RMB (~17,800 PLN). Wśród zeszłorocznych 10 najlepiej sprzedających się aut NEV 2 miejsce po Tesli zajął Wuling Hongguang Mini. W 2020 roku sprzedano 112,758 egzemplarzy tych niewielkich samochodów.

HuaWei zapewne będzie celował w wyższą półkę. Tu konkurencja również jest ostra. Tu oprócz Tesli rozpychają się na rynku firmy i marki takie jak NIO, LI, Xpeng, Byton. W zeszłym miesiącu znany producent samochodów Zhejiang Geely Holding Group (właściciel Volvo) poinformował o uruchomieniu sieci sprzedaży nowej marki samochodów elektrycznych ZEEKR. Jak uprzedza Li Shufu, ta nowa marka będzie oferować użytkownikom doświadczenia na poziomie wysokich modeli Mercedes Benz. I nie są to puste słowa w przypadku człowieka kierującego firmą produkującą wszystkie modele Volvo.

Co więcej Geely stworzyło już własną, skalowalną platformę podłogową dla aut elektrycznych SEA. A co niezwykle ciekawe: Geely w Wenzhou w prowincji Zhejiang uruchomiło swoją wytwórnię… satelitów. A to dlatego, ze rozwija własny system nawigacji dedykowany własnym rozwiązaniom kierowania dla pojazdów autonomicznych.

Spółka Zhejiang Geely Holding Group podpisała w tym roku umowę z firmą Foxconn, najważniejszym partnerem Apple Inc., producentem wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych. Foxconn zamierza wejść na rynek podzespołów do produkcji aut elektrycznych, zwłaszcza wszelkiego rodzaju procesorów. Z kolei Apple Inc. szuka partnera, z którym będzie mógł wprowadzić na rynek swój samochód. Wedle zapowiedzi Toma Cooka ma to być pojazd w pełni autonomiczny i zdecydowanie przewyższający swymi cechami użytkowymi auta elektryczne obecne na rynku.

Jeszcze na początku tego roku mówiono o partnerach z Korei (Hyundai, Kia), z Kanady, Japonii, Europy. Coraz częściej słychać jednak o tym, że główną baza projektu Apple może być Szanghaj. Dlaczego? Cóż, Chiny oferują dokładnie wszystko to, czego potrzebuje producent samochodu elektrycznego, by go wyprodukować. W przypadku systemów autonomicznych ma możliwość rozwijania systemów wsparciu o system 5G, jak i system satelitarny Beidou.

No i nie bez znaczenia są pieniądze. Zarówno te, które mogą zaoferować chińskie władze zainteresowane rozwijaniem chińskiego rynku NEV, jak i konsumenci, którzy już dziś odpowiadają za 47% zakupów aut elektrycznych w skali całego świata.

Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© 2010 – 2021 www.chiny24.com

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button