Wiadomości

Euro-entuzjastom ku przestrodze

Dość często słyszymy w rozmowach towarzyskich czy publicznych wątek dotyczący kosztów utrzymania wielkich stadionów piłkarskich wybudowanych z okazji Euro 2012 po tym ja się impreza skończy. Jeden z moich znajomych zadał odkrywcze i celne pytanie: a nie mogli zrobić dmuchanych? Po imprezie wypuściłoby się powietrze, zwinęło i po robocie. A tak trzeba będzie się napinać jak rok długi skąd w budżecie miasta znaleźć pieniądze na utrzymanie pięknego acz niepraktycznego gadżetu. 10 lat temu Chiny również ogarnął szał budowania stadionów. Oto los jednego z nich:

3 czerwca tego roku swój żywot zakończył kryty dachem stadion Shenyang Lvdao Stadium. Był to jeden z największych obiektów sportowych w całej Azji. Wybudowano go kosztem 800 milionów yuanów (400 milionów złotych). Obiekt miał powierzchnię 455 tysięcy metrów kwadratowych. Budowę zakończono… uwaga, uwaga…w 2003 roku. Po zaledwie 9 latach od otwarcia obiektu zdecydowano o jego zburzeniu. Okazało się bowiem, że administratorzy stadionu nie są w stanie zorganizować w nim wystarczającej ilości imprez, aby zapewnić utrzymanie kosztownego budynku. O końcu stadionu zadecydowały również problemy z dotarciem do niego. Okolica jest po prostu słabo skomunikowana z miastem…

9-year-old stadium demolished in NE China

9-year-old stadium demolished in NE China

9-year-old stadium demolished in NE China

9-year-old stadium demolished in NE China

Był stadion, nie ma stadionu……

 

Największego, najpiękniejszego i w ogóle. Wytrwał w tym swoim pięknie i o gromie całe 9 lat. Okazało się, że lepiej go zburzyć niż dalej utrzymywać. Ciekaw jestem jak sprawy będą się miały na przykład ze stadionem w Gdańsku Letniewie. I kto ewentualnie dostanie w ucho jeśli się okaże, że faktycznie lepiej ten stadion zburzyć niż go próbować utrzymać przy braku wystarczającej ilości meczów, imprez, dobrej pogody itd., itp….


Źródło: China Daily

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button