Wiadomości

Expo w polskich mediach i w chińskiej rzeczywistości

ONET.PL – Jak napisał dzisiaj między innymi portal onet.pl: Polska doceniona na EXPO. W przeddzień zamknięcia Wystawy Światowej Pawilon Polski uzyskał srebrną nagrodę za najbardziej kreatywną prezentację na szanghajskim EXPO 2010. Nagrodę przyznaną przez Biuro Wystaw Światowych odebrał Komisarz Generalny Sekcji Polskiej EXPO Sławomir Majman. W rozmowie z Polskim Radiem podkreślił, że w opinii jurorów polska ekspozycja w sposób innowacyjny nawiązywała do głównego hasła szanghajskiego EXPO “Lepsze miasto, lepsze życie”. Sławomir Majman uważa nagrodę za miłą niespodziankę na zakończenie promocji Polski na EXPO. “Tej nagrody na pewno się nie spodziewaliśmy, ponieważ przez wiele miesięcy jest ona przedmiotem rozmaitych zabiegów politycznych. To, że srebrną nagrodę dostał Polski Pawilon jest najwyraźniej czymś całkowicie niezależnym od koniunktur i gier dyplomatycznych” – powiedział Komisarz Generalny Sekcji Polskiej.

Główną nagrodę w kategorii, w której nagrodzono Pawilon Polski, dostała Szwecja. Wśród największych pawilonów najwyżej oceniono prezentację Niemiec. EXPO 2010 w Szanghaju kończy się dzisiaj. Przez pół roku tereny Wystawy Światowej odwiedziło ponad 70 milionów osób. Pawilon Polski – według organizatorów EXPO – był jednym z najpopularniejszych. Odwiedziło go ponad 8 milionów zwiedzających. Sławomir Majman poinformował też, że w najbliższych tygodniach do Polski ma przyjechać Komisarz Generalny EXPO Hua Junduo, który przyjął zaproszenie marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny. Hua Junduo obiecał wsparcie kandydatur polskich miast w staraniach o organizację przyszłych edycji EXPO.

I tak to wygląda z perspektywy polskich mediów. Tymczasem w chińskich mediach na temat polskiego pawilonu nie pisze się w podsumowaniach w ogóle.  Pisze się bowiem o:

Pawilon niemiecki – pierwsza nagroda – największy obszar wystawienniczy na Expo. W czasie trwania Wystawy Światowej Niemcy podpisały najwięcej kontraktów handlowych i inwestycyjnych, między innymi ten na kwotę ponad 1,2 miliarda dolarów, dotyczący dalszego rozwoju Volkswagena w Chinach

Pawilon rosyjski – druga nagroda – największy obszar wystawienniczy na Expo i najlepsze rozwinięcie tematyczne “Lepsze miasto, lepsze życie”.

Pawilon francuski – trzecie miejsce – największy obszar wystawienniczy na Expo i najlepsze rozwinięcie tematyczne “Lepsze miasto, lepsze życie”.

Pawilon Korei Południowej. Druga nagroda w kategorii najlepszy projekt pawilonu wystawienniczego Shanghai World Expo 2010. Nie trzeba wielkiego wysiłku, aby zauważyć podobieństwo tego pawilonu, do pewnego niezwykle głośnego w naszym kraju.

Pawilon brytyjski – ten budynek zdobył pierwszą nagrodę w kategorii najlepszego projektu architektonicznego Expo Shanghai 2010.

Oprócz symbolicznych nagród niektóre z pawilonów spotkały nieoczekiwane wyróżnienia. Na przykład pawilon czeski został kupiony przez zainteresowanych nim inwestorów za kwotę ponad 4 milionów złotych.

Polski pawilon prawdopodobnie wyląduje na “małym Expo”, które odbędzie się za dwa lata w Korei Południowej. Marszałek Sejmu RP Grzegorz Schetyna, który odwiedził wczoraj wystawę, zauroczony pawilonem polskim oraz – jak to ujęto w komunikacie – niezwykle przyjazną formą podejmowania odwiedzających przez polski zespół pracujący w pawilonie, stwierdził, że obecność na “małym Expo” jest konieczna. A to dlatego, że każda złotówka zainwestowana w promocję Polski zwraca się po wielokroć. W przypadku Expo w Szanghaju warto by poznać szczegóły, czyli dokładne kwoty wydane w Szanghaju oraz precyzyjne dane na temat wszystkich kontraktów podpisanych w wyniku obecności na Wystawie Światowej w Chinach.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button