Wiadomości

Fajerwerki i ich ofiary

PEKIN – Jak donoszą chińskie media państwowe w samym tylko Pekinie 2 osoby zginęły a 220 zostało rannych w następstwie odpalania ogni sztucznych, które są nierozerwalnym elementem celebrowania Chińskiego Nowego Roku.

Agencja Xinhua doniosła dzisiaj, że w środę oraz czwartek, w Pekinie, w trakcie corocznego szaleństwa odpalania wszelkiego rodzaju ogni sztucznych na cześć nowego roku 2 osoby poniosły śmierć a co najmniej 223 zostały ranne. Ogromna większość rannych doznała poważnych uszkodzeń oczu. Przyczyną wypadków były głównie same fajerwerki, często domowej roboty, lub te bardzo kiepskiej jakości, kupowane pokątnie u nielicencjonowanych sprzedawców.

Tradycja odpalania fajerwerków, które mają błyskiem i hukiem odstraszyć złe demony jest rokrocznie przyczyną wielu pożarów. W tym roku największy pożar miał miejsce w 5 gwiazdkowym hotelu w Shenyang, w prowincji Liaoning, który spłonął w wyniku zaprószenia ognia przez fajerwerki spadające na dach budynku. Na szczęście obyło się bez ofiar.

.

.

Agencja Xinhua poinformowała, że ponad 20 000 osób zostało zatrudnionych wczoraj w mieście do usunięcia wszystkich pozostałości po sztucznych ogniach. Zebrano ich ponad 2380 ton!

Źródło: Xinhua News Agency, SCMP, beta.chiny24.com, opracował l.s.

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button