Wiadomości

Fajerwerkowy zakaz w Pekinie

PEKIN – Władze Pekinu wprowadziły zakaz odpalania fajerwerków i sztucznych ogni w pobliżu wysokich budynków. Zakaz będzie obowiązywał w promieniu 60 metrów od budynków mieszkalnych o wysokości większej, niż 10 pięter, oraz biurowców o wysokości co najmniej 24-metrów.

Zakaz odpalania fajerwerków i ogni sztucznych został wprowadzony w Pekinie pierwszy raz od czasu Olimpiady w 2008 roku. Po jej zakończeniu zakaz ogólny zniesiono, a  w jego miejsce wprowadzono mniej surowy zakaz  odpalania fajerwerków w centrum miasta.

Pożar będącego w budowie budynku głównego Chińskiej Telewizji Centralnej, który miał miejsce w roku 2009, dał początek ogólnokrajowej debacie na ten temat.

Wielu internautów twierdziło, że fajerwerki i ognie sztuczne to istotna część chińskiej tradycji i że nie wolno ich zakazać, ponieważ odbierze to całą radość ze świętowania. Inni pisali, że skoro fajerwerki powodują pożary oraz kalectwo, to należy ich po prostu zakazać.

Zakaz został wprowadzony po gwałtownym zwiększeniu się liczby pożarów w czasie tegorocznego Święta Wiosny, kiedy zanotowano dokładnie 198 pożarów spowodowanych przez niewłaściwie odpalane fajerwerki i ognie sztuczne.

W całym kraju doszło w czasie świąt do 11 000 pożarów, w wyniku których 37 osób odniosło rany, a 40 osób straciło życie. Pożary spowodowały straty o łącznej wysokości 56 milionów yuanów (około 28 milionów złotych).

W powyższy wykaz nie włączono pożaru pięciogwiazdkowego hotelu w prowincji Liaoning, który spowodował straty w wysokości 3 miliardów yuanów.

m.p.

Źródło: Shanghai Daily


Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button