Wiadomości

Gang sprzedawców oleju z pomyj rozbity….

PEKIN – Chińska policja poinformowała o aresztowaniu 32 podejrzanych o nielegalną produkcję i sprzedaż oleju odzyskiwanego z restauracyjnych pomyj. Aresztowani skupowali pomyje z jadłodajni i restauracji, a nawet restauracyjnych szamb, aby odzyskać z nich olej i odsprzedawać jako jadalny.

Grupa osób zamieszanych w ten proceder, który swoim zasięgiem objął aż 14 prowincji w tym Zhejiang, Shandong i Henan, została rozbita dzięki trwającemu 4 miesiące intensywnemu śledztwu rozpoczętemu po uzyskaniu informacji o zakrojonym na szeroką skalę procederze dystrybucji oleju "z odzysku" i sprzedaży go jako jadalnego. W efekcie skoordynowanych działań wielu jednostek policji oprócz aresztowania członków grupy zamknięto 6 nielegalnych przetwórni oleju i skonfiskowano ponad 100 ton gotowego do sprzedaży oleju.

Liu Liguo, "mózg" nielegalnego przedsięwzięcia skupował zużyty olej i pomyje w prowincjach Zhejiang, Syczuan and Guizhou oraz wielu innych regionach Chin twierdząc, że zajmuje się produkcją biopaliw. Według zeznań innej podejrzanej o nazwisku Yuan, grupa zajęła się przerabianiem zużytego oleju i sprzedażą go jako jadalnego na rynku hurtowym, ponieważ można było w ten sposób zarobić znacznie więcej niż na produkcji biopaliw.

Olej uzyskiwany w procesie stosowanym przez aresztowanych jest niezwykle groźny dla zdrowia ludzkiego. Zawiera bowiem w sobie duże ilości związków rakotwórczych.

 

Źródło: Shanghai Daily

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button