Wiadomości

Godzina policyjna dla nieletnich graczy

Władze chińskie wprowadzają „godzinę policyjną” dla nieletnich użytkowników Internetu, aby ograniczyć czas poświęcany przez dzieci i młodzież grom komputerowym dostępnym w sieci, a przez to zredukować niebezpieczeństwo uzależnienia młodych internautów od gier online, a także by „chronić zdrowie fizyczne i psychiczne nieletnich”.

Z dniem dzisiejszym każda osoba poniżej 18 roku życia ma zakaz grania w gry online między godziną 22:00 a 8:00. Nieletni mogą grać online do 90 minut dziennie w dni powszednie, zaś w weekendy i święta nie więcej niż 180 minut.

Rząd ChRL wprowadził też limity kwot jakie nieletni mogą wydawać miesięcznie na gry i usługi związane z grami (upgrades, dodatki, etc.). Dzieci poniżej ósmego roku życia nie mogą ponosić żadnych kosztów związanych z grami w sieci, dzieci w wieku od 8 do 16 lat nie mogą przekraczać limitu 200 juanów (ok. 110 PLN) wydatków miesięcznie, a młodzież w wieku od 16 do 18 lat może wydać miesięcznie na gry online maksymalnie 400 juanów (ok. 220 PLN).

Wszyscy gracze w gry online w Chinach zostają zobligowani prawnie do rejestracji w sieci pod prawdziwymi nazwiskami potwierdzonymi numerami identyfikacji personalnej.

Wprowadzając powyższe reguły Pekin informuje, że osiągnięcie właściwych celów stojących za nowymi przepisami wymaga współpracy z platformami gier online, rodzicami i szkołami. Współpraca tych środowisk będzie w stanie „pomóc nieletnim rozpoznać prawidłowe zasady korzystania z gier, a co za tym idzie wykształcić zdrowe nawyki. Bez nadzoru i wsparcia opiekunów skuteczne wdrożenie tego systemu nie powiedzie się”.

„Godzina policyjna” zarządzona przez Pekin dotyczy w szczególności gier online dostępnych na komputerach, telefonach komórkowych lub tabletach, które zaczęły zastępować w Chinach konsole Nintendo, PlayStation i Xbox.

Dostawcy gier, którzy nie podporządkują się nowym przepisom utracą prawo do działania na chińskim rynku.

Ogłoszone wczoraj ograniczenia są kolejnym krokiem Chin porządkującym rynek gier online. Badania prowadzone przez władze chińskie wykazały, że miłość chińskich dzieci do gier w sieci jest najistotniejszą przyczyną eksplozji krótkowzroczności u dzieci i młodzieży w ChRL. Gry online są również źródłem uzależnienia najmłodszych Chińczyków od tego rodzaju rozrywki, a mającego wiele cech wspólnych z uzależnieniem od hazardu, który w Chinach jest bezwzględnie zakazany, jako nielegalna forma rozrywki.

Dziś, zaledwie dzień po ogłoszeniu nowych przepisów wiadomo, że wielu nieletnich graczy online w Chinach wykorzysta do rejestracji w sieci swoich rodziców, a zwłaszcza dziadków. Dlatego też można spodziewać się dodatkowych regulacji penalizujących takowy „współudział”.

Co ciekawe obecne regulacje Pekinu nie spotykają się z oporem ze strony chińskiego przemysłu gier online o wartości niemal 29 miliardów euro. W 2017 roku firma Tencent próbowała wprowadzić ograniczenia czasu korzystania z gry Honour Kings dla nieletnich. Wtedy jednak wymóg podawania prawdziwych danych nieletnich graczy celem porównywania ich z bazami policyjnymi łamał chińskie prawo. Od wczoraj ta przeszkoda przestała istnieć.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button