Wiadomości

Gorączka złota w Chinach

PEKIN – Światowe ceny złota osiągnęły rekordowy poziom w ostatni piątek zbliżając się do granicy 1300 dolarów amerykańskich za uncję. Nie ma to żadnego wpływu na zainteresowanie chińskich konsumentów tym kruszcem.W ciągu roku rynek chiński przeżywa dwie gorączki złota. Obie zbiegają się ze świętami państwowymi: 1 maja oraz 1 października.

W tej chwili cena czystego złota przekroczyła w Chinach 340 yuanów za gram. Wraz z rosnącymi cenami rośnie zainteresowanie Chińczyków tą formą inwestowania gotówki, formą jak się wydaje bezpieczniejszą od inwestycji w waluty, czy w akcje.

Obserwuje się również wzrost cen srebra, które osiągnęły najwyższy od 30 lat poziom, czyniąc z tego kruszcu niezwykle atrakcyjną formę inwestowania.

Wszystko wskazuje na to, że w związku ze słabnąca siła waluty amerykańskiej będzie rosła zarówno atrakcyjność złota i srebra, a wraz z tym ich cena. Ogromny popyt w Chinach będzie miał niewątpliwie wpływ na szybkość wzrostu cen na świecie.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button