Wiadomości

Hong Kong: kobiece tatuaże

HONG KONG – Króciutki film Eda Jonesa o łamaniu wielowiekowego tabu przez młode kobiety w Hong Kongu, które coraz częściej odwiedzają lokalnych mistrzów tatuażu i zdobią swoje ciało w sposób przez lata zastrzeżony wyłącznie dla mężczyzn.

Rzecz świetnie zrobiona technicznie, ale sam temat niezwykle ciekawy. Trzeba przecież pamiętać, że południowe Chiny to ojczyzna kolorowego tatuażu, a sztuka zdobienia ciała dotarła stąd najpierw do różnych zakątków Azji, na przykład Japonii, bu potem wraz z wilkami morskimi rozprzestrzenić się w całym zachodnim świecie. U nas w Europie tatuaż kojarzony był z ciemną stroną życia społecznego, z przestępcami i więźniami. W Hong Kongu był znakiem przynależności do triady, lub innej organizacji przestępczej. Dzisiaj ma znacznie mniej pejoratywny wydźwięk, jednak młode kobiety tatuujące się i pokazujące publicznie swoje tatuaże to ciągle widok szokujący dla wielu mieszkańców Hong Kongu należących do starszej generacji. Świat się zmienia, ot co…

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button