Wiadomości

HSBC biznesowym przewodnikiem dla polskich firm w Chinach

HSBC Bank Polska S.A. zabiera trzy polskie firmy zainteresowane rozwojem współpracy z Chinami w biznesową podróż do Szanghaju. Dołączą one do grona 30 przedsiębiorstw z Europy, które wezmą udział w tej czterodniowej wyprawie, rozpoczynającej się  27 czerwca.

W jej trakcie europejscy liderzy biznesu będą mieli okazję poznać uwarunkowania prowadzenia działalności na dynamicznie rozwijającym się, ale wciąż jeszcze nieco egzotycznym rynku Państwa Środka. HSBC będzie ich przewodnikiem, organizując dla nich spotkania z przedstawicielami chińskiego życia społecznego, gospodarczego i politycznego.

Bank ma predyspozycje do pełnienia tej roli z uwagi na wieloletnie doświadczenie Grupy HSBC w Chinach i dogłębną znajomość tego rynku. HSBC działa w Chinach od 146 lat, będąc jednym z najbardziej rozpoznawalnych zagranicznych banków w tym kraju. Był pierwszym międzynarodowym bankiem, który przeprowadził transakcje rozliczenia wymiany handlowej w juanie (lipiec 2009). Obecnie umożliwia takie rozliczenia firmom z sześciu kontynentów, w tym z Polski. Na początku czerwca 2011 roku bank HSBC przeprowadził pierwszą w historii polskiej bankowości transakcję rozliczenia wymiany handlowej w chińskiej walucie.

„Opublikowane niedawno przez HSBC wyniki badań nastrojów wśród firm zaangażowanych w międzynarodową wymianę handlową wykazały, że polscy eksporterzy i importerzy wiedzą już, że tradycyjne rynki zbytu są coraz bardziej nasycone i nie oferują takich możliwości rozwoju jak rynki wschodzące. Szukają sposobów wejścia na najbardziej perspektywiczne z nich lub zwiększenia skali swojej działalności w krajach rozwijających się. W tym gronie Chiny wydają się szczególnie interesujące”, mówi Andrzej Puta, dyrektor Departamentu Finansowania Handlu HSBC Bank Polska S.A., który będzie towarzyszył polskim firmom w wyprawie do Szanghaju. O zainteresowaniu tym rynkiem wśród polskich firm świadczą odpowiedzi udzielone przez respondentów tego badania na pytanie o najbardziej obiecujące rynki z perspektywy rozwoju handlu w nadchodzących miesiącach. Obok największych partnerów handlowych Polski, takich jak Niemcy, Wielka Brytania czy kraje Europy Środkowo-Wschodniej, w czołówce rankingu najatrakcyjniejszych handlowo krajów znalazły się Chiny. „Mocna pozycja Chin w tym zestawieniu może świadczyć o tym, że polskie firmy dostrzegają możliwości rozwoju na odleglejszych rynkach, mimo utrzymującego się nadal przywiązania do tradycyjnych rynków zbytu”, mówi Andrzej Puta. „Mamy nadzieję, że podróż do Szanghaju oraz spotkania z chińskimi przedsiębiorcami i decydentami utwierdzą polskie firmy w przekonaniu, że w Chinach drzemie ogromny potencjał rozwoju. Wierzymy, że będą chciały go wykorzystać, a w ślad za nimi pójdą inne polskie przedsiębiorstwa”, dodaje.

Podróż biznesowa do Szanghaju to część większego projektu realizowanego przez Pion Bankowości Komercyjnej HSBC na Europę, noszącego nazwę Trade Connections. Projekt ten obejmuje również m.in. stronę internetową www.hsbc.com/tradeconnections, która ma stać się kompedium wiedzy o międzynarodowej wymianie handlowej, publikację raportów poświęconych tej tematyce oraz konferencję poświęconą handlowi transgranicznemu, która odbędzie się 12 i 13 października w Hamburgu. Trade Connections ukierunkowany jest na wymianę wiedzy i doświadczeń między europejskimi a chińskimi przedsiębiorcami. Powinno to pomóc firmom ze Starego Kontynentu wypracować metody współpracy i konkurowania z ich odpowiednikami z Państwa Środka, pozwalające im na rozwój biznesu oraz zwiększanie przychodów. Projekt ten to element realizacji strategii pozycjonowania HSBC jako wiodącego banku dla firm prowadzących biznes międzynarodowy.

Źródło: HSBC Bank Polska SA

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button