Wiadomości

HSBC: Chińskie PMI ciągle w dół

Dziś nad ranem HSBC i Markit Economics opublikowały wstępne czerwcowe dane PMI dla chińskiego sektora przemysłowego. Wstępny odczyt głównego wskaźnika PMI ukształtował się w czerwcu na poziomie 48,3, niższym od majowego odczytu (49,2) i najniższym od 9 miesięcy.

Komentując wstępne czerwcowe dane PMI, Hongbin Qu, główny ekonomista HSBC ds. Chin, powiedział:

"Wstępny odczyt wskaźnika PMI dla chińskiego sektora przemysłowego spadł w czerwcu do najniższego poziomu od 9 miesięcy, 48,3, w następstwie sekwencyjnych spadków produkcji i popytu. Sektor przemysłowy ulega osłabieniu w związku z pogarszającym się popytem zewnętrznym, osłabiającym się popytem krajowym i rosnącą presją na opróżnianie magazynów. Pekin preferuje wykorzystanie reform zamiast środków stymulujących w celu podtrzymania wzrostu. Podczas gdy reformy mogą stymulować wzrost w długim okresie, będą miały ograniczony wpływ na wzrost w krótkim okresie. W związku z tym oczekujemy nieco słabszego wzrostu w drugim kwartale".

Wczoraj Grupa HSBC ogłosiła decyzję o rewizji prognoz wzrostu gospodarczego dla chińskiej gospodarki w najbliższych latach. Prognoza wzrostu PKB Chin w 2013 roku została obniżona z 8,2% do 7,4%, a w 2014 roku – z 8,4% do 7,4%.

Aktualna prognoza wzrostu PKB w Chinach na koniec drugiego kwartału 2013 roku to 7,4% rok do roku. W pierwszym kwartale bieżącego roku chińska gospodarka rosła w tempie 7,7% rok do roku.

Źródło: HSBC Bank Polska S.A.

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button