Wiadomości

HSBC: Finalne dane dla sektora przemysłowego w lutym

HSBC i Markit Economics opublikowały finalne dane PMI dla chińskiego sektora przemysłowego w lutym bieżącego roku. Lutowy odczyt chińskiego PMI wskazuje na odbicie (wzrost z 48,8 w styczniu do 49,6 w lutym), niemniej jednak wskaźnik ten nadal pozostaje poniżej neutralnego poziomu 50,0.

Wskaźnik PMI to mówiąc w uproszczeniu informacja zwrotna od kupców i zaopatrzeniowców kilkuset dużych firm z różnych branż informujących okresowo o poziomach zakupów surowców, materiałów i komponentów dla potrzeb swoich firm. Czym większe zakupy i wynikające z nich zapasy, tym większe otrzymane zamówienia od klientów, tym większe planowane produkcje. Spadający poziom zapasów oznacza malejące plany dotyczące produkcji, a więc i zamówień.

Komentując finalne dane PMI dla chińskiego sektora przemysłowego, Hongbin Qu, główny ekonomista HSBC ds. Chin, powiedział:
“Wzrost pozostał bez zmian ze względu na osłabienie w obszarze nowych zamówień. Mimo niewielkiej poprawy głównego wskaźnika PMI, wynikającej z przyspieszenia produkcji i zwiększenia aktywności w obszarze zatrudnienia po Chińskim Nowym Roku, ryzyko osłabienia wzrostu utrzymuje się. Ma to związek z kurczącym się popytem zewnętrznym i brakiem oznak silnego odbicia w popycie krajowym. Oczekujemy, że bank centralny zwiększy wysiłki ukierunkowane na łagodzenie polityki pieniężnej w związku z ustępowaniem presji inflacyjnych.

Źródło: HSBC Bank Polska S.A.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button