Wiadomości

HSBC informuje o sytuacji gospodarczej w Chinach

Wstępne dane PMI dla chińskiego sektora przemysłowego, opublikowane w czwartek przez HSBC i Markit Economics, wskazują na spadek wskaźnika HSBC Flash China Manufacturing PMI w listopadzie do 48,0 z 51,0 w październiku. Listopadowy odczyt tego wskaźnika jest najniższy od 32 miesięcy. Publikacja tych danych wywołała gwałtowną reakcję azjatyckich rynków.


Komentując te wstępne dane, Hongbin Qu, główny ekonomista HSBC ds. Chin, powiedział: "Spadek głównego wskaźnika PMI dla chińskiego sektora przemysłowego sugeruje, że wzrost produkcji przemysłowej w Chinach może ulec spowolnieniu do 11-12% rok do roku w nadchodzących miesiącach w związku z ochłodzeniem popytu krajowego oraz prawdopodobnym osłabieniem popytu zewnętrznego mimo wciąż dobrych danych dotyczących nowych zamówień eksportowych. W związku z tym możliwy jest szybszy niż oczekiwano spadek inflacji, co stworzy więcej przestrzeni dla Pekinu do zastosowania selektywnych środków łagodzenia polityki pieniężnej, co z kolei powinno pozwolić na utrzymanie Chin na ścieżce prowadzącej do miękkiego lądowania".

Wstępne dane dotyczącej wskaźnika PMI dla chińskiego sektora przemysłowego (HSBC Flash China Manufacturing PMI) są publikowane co miesiąc, na tydzień przed publikacją ostatecznych danych. Wstępne dane są kalkulowane na bazie ok. 85-90% odpowiedzi uzyskanych w comiesięcznym badaniu przeprowadzanym na przedstawicielach kadry kierowniczej firm z chińskiego sektora przemysłowego.

Źródło: HSBC Bank Polska S.A.

 

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button