GospodarkaWiadomości

HSBC: Osłabienie kondycji gospodarczej Chin

Opublikowane w piątek przez HSBC i Markit Economics wstępne styczniowe dane poświęcone kondycji chińskiego sektora przemysłowego wskazują na pierwsze od pół roku pogorszenie warunków w tym sektorze. Świadczy o tym spadek wstępnego odczytu wskaźnika PMI do poziomu 49,6 (z 50,5 w grudniu). Każdy odczyt poniżej 50 punktów oznacza pogorszenie sytuacji, a powyżej - poprawę.

Komentując wstępne styczniowe dane PMI dla chińskiego sektora przemysłowego, Hongbin Qu, główny ekonomista HSBC ds. Chin, powiedział:
"Niewielki spadek wstępnego odczytu głównego wskaźnika PMI w styczniu został spowodowany głównie przez osłabienie w obszarze popytu krajowego. Oznacza to osłabienie wzrostu w sektorze przemysłowym, co już odbija się na wzroście zatrudnienia. Wobec faktu, że inflacja nie powoduje zmartwień, centrum zainteresowań polityki powinno przesunąć się w stronę wspierania wzrostu, aby uniknąć powtórki osłabienia wzrostu zaobserwowanego w pierwszej połowie 2013 roku".

Osłabienie popytu krajowego przed Chińskim Nowym Rokiem…? Toż to jakby pod koniec listopada, przed Bożym Narodzeniem gospodarka europejska zaczęła spowalniać. Może się nie znam, ale to chyba niepokojący znak jest. Jest?

Źródło: HSBC Bank Polska S.A.

.
Show More

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button