Wiadomości

HSBC: pogorszenie danych sektora przemysłowego Chin

HSBC i Markit Economics opublikowały wczoraj finalne dane PMI dla chińskiego sektora przemysłowego (wstępne dane zostały opublikowane w połowie grudnia 2011). Wskazują one na ponowne – po listopadowym – pogorszenie warunków w tym sektorze.


Wskaźnik PMI to mówiąc w uproszczeniu informacja zwrotna od kupców i zaopatrzeniowców kilkuset dużych firm z różnych branż informujących okresowo o poziomach zakupów surowców, materiałów i komponentów dla potrzeb swoich firm. Czym większe zakupy i wynikające z nich zapasy, tym większe otrzymane zamówienia od klientów, tym większe planowane produkcje. Spadający poziom zapasów oznacza malejące plany dotyczące produkcji, a więc i zamówień.

Ostatecznie grudniowy odczyt wskaźnika HSBC PMI Chińskiego Sektora Przemysłowego ukształtował się na poziomie 48,7 w porównaniu z 47,7 w listopadzie 2011. Każda wartość powyżej 50,0 oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze, a poniżej 50,0 – pogorszenie. Wskaźnik PMI dla chińskiego sektora przemysłowego pozostaje poniżej poziomu 50,0 drugi miesiąc z rzędu.

Komentując najnowsze dane PMI dla chińskiego sektora przemysłowego, Hongbin Qu, główny ekonomista HSBC ds. Chin, powiedział:
"Podczas gdy tempo spowolnienia w pewnym sensie się stabilizuje, osłabienie popytu zewnętrznego zaczyna doskwierać. W połączeniu z trwającymi korektami na rynku nieruchomości stanowi to sygnał do podjęcia agresywniejszych działań, zarówno na froncie fiskalnym, jak i monetarnym, zmierzających do stabilizacji wzrostu i sytuacji na rynku pracy, szczególnie w warunkach szybkiego ograniczenia inflacji. Twardego lądowania powinno udać się uniknąć w związku z funkcjonowaniem środków łagodzących w nadchodzących miesiącach".

Źródło: HSBC Bank Polska S.A.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button