Wiadomości

HSBC: produkcja w Chinach spada

Najnowsze dane PMI dla chińskiego sektora przemysłowego, opublikowane w zeszły czwartek przez HSBC i Markit Economics, wskazują na pogorszenie warunków w tym sektorze gospodarki Państwa Środka trzeci miesiąc z rzędu. Finalny styczniowy odczyt tego wskaźnika ukształtował się na poziomie 48,8, nieznacznie wyższym niż w grudniu (48,7).

Każdy odczyt poniżej neutralnego poziomu 50,0 oznacza pogorszenie warunków w sektorze przemysłowym.

Komentując najnowsze dane PMI dla chińskiego przemysłu, Hongbin Qu, główny ekonomista HSBC ds. Chin, powiedział:
"Finalny styczniowy odczyt wskaźnika PMI potwierdza słaby początek roku w sektorze przemysłowym, mimo zaskakująco dobrych grudniowym danych dotyczących produkcji przemysłowej w Chinach, mających związek z odbiciem poprzedzającym chiński Nowy Rok. To sygnał wzywający do bardziej agresywnego łagodzenia polityki w celu wspierania wzrostu, szczególnie w warunkach, w których inflacja nie budzi już obaw. Gdy środki łagodzące zaczną działać, powinno to zapewnić chińskiej gospodarcze miękkie lądowanie w 2012 roku. Niemniej jednak pierwszy kwartał będzie najprawdopodobniej trudny, a wzrost PKB może wyhamować do ok. 8% rok do roku z 8,9% w czwartym kwartale 2011 roku."
 

Źródło: HSBC Bank Polska S.A.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button