Wiadomości

HSBC: Produkcja w Chinach wciąż spada

HSBC i Markit Economics opublikowały dziś wstępne dane PMI dla Chin (HSBC China Flash PMI). Wstępny odczyt wskaźnika HSBC PMI Chińskiego Sektora Przemysłowego ukształtował się w marcu na poziomie 48,1, o 1,5 punkta niższym niż w lutym (49,6) i najniższym od czterech miesięcy. Wskaźnik ten utrzymuje się poniżej neutralnego poziomu 50,0, oddzielającego obszar spadków od obszaru rozwoju, już od 5 miesięcy.

Komentując wstępne marcowe dane PMI dla Chin, Hongbin Qu, główny ekonomista HSBC ds. Chin, powiedział:

"Osłabiający się popyt krajowy nadal wywiera negatywny wpływ na wzrost w sektorze, co znajduje odzwierciedlenie w spowolnieniu w obszarze nowych zamówień. Popyt zewnętrzny utrzymał się w obszarze spadków, jednak kurczył się w wolniejszym tempie. Co bardziej niepokojące, wskaźnik zatrudnienia ukształtował się na najniższym poziomie od marca 2009 roku, sugerując, że spowolnienie produkcji przemysłowej krzyżuje plany przedsiębiorstw w obszarze zatrudnienia. Lekkie osłabienie odczytu obrazującego produkcję przemysłową było zgodne z ostatnimi danymi dotyczącymi produkcji przemysłowej w Chinach, które przyniosły negatywne zaskoczenie. Tempo wzrostu może dalej spadać w związku z osłabieniem nowych zamówień eksportowych i popytu krajowego. Stanowi to sygnał do wprowadzania przez władze w Pekinie kolejnych środków łagodzących."

Źródło: HSBC Bank Polska S.A.

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button