Wiadomości

Hu Jintao: Europo pomóż sobie sama!

CANNES – Wczoraj wieczorem na uroczystej kolacji w przededniu rozpoczęcia szczytu G20 odbywającego się w Cannes doszło do spotkania prezydentów Sarkozy (Francja) i Hu (Chiny). Jak podaje agencja Xinhua prezydent Chin stwierdził: "To głównie od Europy zależy pokonanie jej własnych problemów z zadłużeniem".

Hu Jintao dodał również, że wierzy, iż Europa posiada wystarczający potencjał oraz mądrość, aby pokonać obecny kryzys we własnym zakresie.

Hu podkreślił, że jego zdaniem szczyt G20 powinien wysłać społeczności międzynarodowej

jasny sygnał konieczności utrzymania wzrostu i stabilizacji światowej gospodarki. Dodał, że uzgodniony w ubiegłym tygodniu na szczycie państw strefy euro w Brukseli program ratunkowy powinien być podstawą wychodzenia z kryzysu.

Analitycy podkreślają, że Chiny posiadające obecnie drugą pod względem wielkości gospodarkę na świecie, z niepokojem obserwowały zaostrzanie się kryzysu zadłużeniowego w Europie, która jest jednym z głównych rynków zbytu dla chińskiego eksportu. Chiny posiadają ponadto europejskie obligacje na sumę ok. 550 mld dolarów.

Chiny nie kryły zaskoczenia zapowiedzią greckiego premiera Jeorjosa Papandreu rozpisania referendum dotyczącego programu oszczędnościowego dla jego kraju. Rzecznik chińskiego MSZ wyraził przekonanie, że program ratowania strefy euro powinien być wprowadzony w życie „mimo wszystko”. „Okres niepewności powinien być tak krótki jak to jest możliwe” – powiedział w Cannes wiceminister finansów Chin Zhu Guangyao.

Pekin bez ogródek wezwał Stary Kontynent do uporządkowania jego finansów – zauważa agencja AFP – i to pomimo wyrażanych nadziei, że przyjdzie mu z pomocą.

Prezydent Sarkozy ze znaną postawą wybitnego męża stanu zapewnił niezwłocznie prezydenta Chin, że Francja uczyni wszystko, aby utrzymać obraną linię uzgodnioną w Brukseli. A ponieważ docenia rolę Chin na współczesnej arenie politycznej i gospodarczej będzie konsultować swoje decyzje i działania z przywódcami Chin.

Prezydent Hu Jintao przyjął z zadowoleniem deklarację Sarkozyego przypominając, że to już 3 w tym roku jego spotkanie z prezydentem Francji. – Wygląda na to, że nasze relacje nabrały odpowiedniego kształtu – powiedział Hu Jintao.

Źródło: Xinhua News Agency, PAP

Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button