Wiadomości

Hu: utrzymamy wskaźnik urodzeń na niskim poziomie

PEKIN – Chiny w dalszym ciągu mają zamiar usprawniać politykę planowania rodziny i utrzymać wskaźnik urodzeń na niskim poziomie.

Prezydent Hu Jintao, który jest również Sekretarzem Generalnym Komitetu Centralnego KPCh, poruszył te kwestie na kolejnym spotkaniu Biura Politycznego, które odbyło się w miniony wtorek.

"Ilość ludności jest kluczową kwestią dla naszego rozwoju społecznego i ekonomicznego, ma przemożny wpływ na politykę Chin", powiedział Hu.

Chiny są w tej chwili bardzo szybko rozwijającym się krajem o populacji wynoszącej 1,3 miliarda obywateli. Prezydent dodał, że należy o tym pamiętać przy podejmowaniu wszelkich decyzji politycznych i społecznych.

Powiedział także, że władze powinny skupić się w tej chwili na polityce planowania rodziny, kontroli wskaźnika urodzeń oraz zarządzaniu kapitałem ludzkim. Nawoływał do podjęcia działań mających na celu poprawę sytuacji robotników wędrownych i wyrównanie szans wszystkich obywateli.

Prezydent wspomniał także o potrzebie usprawnienia systemu ubezpieczeń społecznych i służby zdrowia, a także zwrócił uwagę na potrzebę zwiększenia odszkodowań i zapomóg dla ofiar klęsk żywiołowych.

Zhai Zhenwu, profesor z Renmin University of China, oraz Yu Xuejun, naukowiec z centrum badań nad starzeniem się populacji, również wygłosili przemówienia podczas spotkania.

 

Źródło: The Global Times

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button