Wiadomości

ICBC w Polsce, PKO BP w Chinach?

China Development Bank Corporation (ICBC), czeka na zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na rozpoczęcie działalności. Z kolei według zapowiedzi urzędnika Kancelarii Prezydenta PKO BP mógłby funkcjonować w Chinach.

 
To prezydent Bronisław Komorowski podczas swojej grudniowej wizyty w Chinach zapowiedział, że jeden z chińskich banków chce utworzyć swoją filię w Polsce.

ICBC chce działać w Polsce jako filia swojego luksemburskiego oddziału – poinformował sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński.- Jest stworzona spółka polska i w tej chwili po prostu oczekuje na zgodę Komisji Nadzoru Finansowego. Został złożony już wniosek ze strony banku chińskiego do Komisji Papierów Wartościowych o notyfikację zezwolenia, które jest udzielone dla tego banku do działania w przestrzeni europejskiej, na razie w Luksemburgu – powiedział Dziekoński w rozmowie z agencją informacyjną Newseria.

Współwłaścicielem banku jest państwo chińskie. Z drugiej strony największy polski bank PKO BP, który należy do państwa, może rozpocząć działalność w Chinach. – Zobaczymy, jak rezultaty tych rozmów będą powiązane z funkcjonowaniem polskiego banku PKO BP w Chinach, który mógłby służyć wsparciu polskiego wysiłku eksportowego do Chin. Banki tego rodzaju zawsze działają dla pomocy i udzielenia wsparcia przedsiębiorstwom, które chcą uczestniczyć w przedsięwzięciach – czy to inwestycyjnych, czy handlowych – na terenie naszego kraju – dodał.

ICBC jest największą instytucją finansową świata. Suma bilansowa banku wynosi ponad 2 biliony dolarów To mniej więcej dziesięć razy tyle, ile w całym sektorze bankowym w Polsce.

 
Źródło: PAP
Twierdza Chiny Twierdza Chiny

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button