Wiadomości

IKEA największym zagranicznym właścicielem nieruchomości w ChRL

Jak podaje Want China Times IKEA jest w tej chwili największym cudzoziemskim właścicielem nieruchomości w ChRL. Ma to związek z filozofią biznesową firmy: nowe hale sprzedaży szwedzkiego koncernu meblowego powstają wyłącznie na gruntach, które należą do firmy.

Idea rozwoju sieci sprzedaży IKEA na bazie punktów budowanych na własnych terenach spotykała się już niejednokrotnie z krytyką inwestorów i analityków biznesowych. Ci mają jednak niewiele do powiedzenia Ingvarowi Kampradowi, który od 1947 roku prowadzi firmę po swojemu i wszystko wskazuje na to, że radzi sobie całkiem nieźle.

IKEA działa w Chinach od 15 lat i do dzisiaj otworzyła tutaj zaledwie 12 sklepów. Zaledwie, bo cóż to znaczy przy 400 chińskich Walmartach, 229 Carrefourach, czy 130 sklepach Tesco. Jednak te 12 sklepów IKEA dzisiaj posiada wartość większą niż Carrefoury i Tesco razem wzięte. Te bowiem powstają zazwyczaj na gruntach dzierżawionych. IKEA zaś zyskuje na rosnących cenach nieruchomości w ChRL, ale również oszczędza ogromne sumy, które musiałaby płacić w ramach dzierżaw.

W tym roku IKEA zamierza uruchomić nowe sklepy w Pekinie i Szanghaju. Firma zakupiła już również ziemię pod hale, które powstaną w Chongqing, Wuhan i Hangzhou. W sumie daje to 64 tysiące metrów kwadratowych, po 40 tysięcy na każdy ze sklepów. Umysł analityczny dostrzeże niezgodność w rachunkach. Mamy 16 sklepów, a powinno być 17. Jeden sklep chińskiej IKEA inie powstał na ziemi należącej do koncernu. Jest to sklep w Kantonie. Cóż – biznes jest biznes.

Pamiętać trzeba, że IKEA, którą znamy i my i Chińczycy, to tylko część imperium Ingvara Kamprada, którego ośrodkiem dowodzenia jest holenderska fundacja (o tak, fundacja) Stichting INGKA. Koncern INGKA Holding będący własnością fundacji zajmuje się rozlicznymi transakcjami dotyczącymi zakupu nieruchomości i inwestycjami na tym rynku. Tak jak w Polsce (Janki pod Warszawą, Matarnia w Gdańsku), tak i w Chinach firma kupuje duże grunty, aby budować na nich centra handlowe. Do 2015 roku IKEA zainwestuje w Chinach ponad 1,6 miliarda dolarów w 3 budowane centra handlowe o łącznej powierzchni ponad pół miliona metrów kwadratowych. Wszystkie te centra powstają oczywiście na ziemi należącej do fundacji.

W 2009 roku spółka zależna Inter IKEA nabyła w Pekinie ziemię o powierzchni 172 tysięcy metrów kwadratowych za 129 milionów dolarów. Rok później teren ten wart już był 232 miliony dolarów. Krzywdy nie ma, rzec by można.

Redaktor, Źródło: WCT, The Diplomat

 

 

Leszek Ślazyk

(rocznik 1967), politolog, publicysta, przedsiębiorca, ekspert do spraw Chin; od 1994 roku związany zawodowo z Chinami, twórca portalu www.chiny24.com.

Related Articles

Back to top button